banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

07.11.2018, 08:28

Yabancı uyruklu çocukların eğitimi

                    YABANCI UYRUKLU ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ

            Türk Eğitim Sisteminde en önemli sorunların başında yabancı uyruklu çocukların eğitimi geliyor artık. Resmi rakamlara göre 600 bin resmi olmayan rakamlara göre 1 milyon okul çağında yabancı uyruklu (Suriyeli, Iraklı, Afgan v.b) çocuk ülkemizde yaşıyor. Bu çocukların eğitimi, hayata entegrasyonu büyük önem arz etmektedir. Çünkü sadece yabancı uyruklu öğrenciler değil, süreçten Türk öğrencilerin eğitimi de doğrudan etkilenmektedir.

              Yabancı uyruklu ailelerin büyük bir kısmının oturum alarak, bu şehirde mal mülk edinmesi kalıcı olduklarını göstermektedir. Bu ailelerin ve çocuklarının süratle okula, hayata uyumu ile ilgili tedbirler alınmalıdır. 

              Yerelde sadece İlkadım ilçesinde 3600 yabancı uyruklu öğrenci olduğunu düşünürsek

durumun vahameti ortaya çıkmaktadır. Artık Kazım Özdemir İlkokulu başta olmak üzere 23 Nisan Ortaokulu, Atatürk Ortaokulunda neredeyse sınıflar yarı yarıya yabancı uyruklu öğrenciler ile dolu. Bu çocukların yoğunlaştığı okullarda öğretmenlerin işi çok zor. Süratle hizmetiçi eğitimi alınarak, bilgilendirilmelidirler. Aksi takdirde heba olan sadece yabancı uyruklu öğrenciler değil, Türk çocukları da bu durumdan büyük zarar görecektir.

            Okula yeni başlayan çocuklar için Türkçe eğitimi ve Ailelerin eğitimi kültür farklarının ortaya çıkardığı sorunlar öncelikle ele alınması gereken konulardır.

            İlimizde sadece yabancı uyrukluların devam ettiği özel okullarda mevcuttur. Genellikle hali vakti yerinde olanların gidebildiği bu özel okulların da denetimi ve eğitim sistemimize entegrasyonu takip edilmelidir.

           Okula devam eden yabancı uyruklu öğrenci kadar okullaşmamış bir o kadar okuma çağında çocuğu, genci sokaklarda, kavşaklarda dilenirken veya çalışırken görünce konun önemi bir o kadar anlaşılmaktadır.

           İster Türk ister yabancı uyruklu öğrenciler olsun eğitim bütün çocukların hakkı olduğuna göre, devletin denetim ve gözetiminde bütün çocuklara kaliteli eğitim vermek asli görevidir.

            “ Bir ülkenin geleceği, o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır.”  

Yorumlar (0)
banner1474
16°
sisli
Namaz Vakti 07 Haziran 2020
İmsak 02:56
Güneş 04:55
Öğle 12:38
İkindi 16:38
Akşam 20:12
Yatsı 22:02