banner1313

banner1300

banner1334

banner1337

Samsun'un o ilçesine talep yağıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendir konusundaki açıklamalarının ardından Samsun'un Vezirköprü ilçesindeki tarım arazilerine ilgi arttı.

VEZİRKÖPRÜ 14.03.2019, 14:05
Samsun'un o ilçesine talep yağıyor

Türkiye'nin kenevir üretim merkezi belirlenen Samsun'un Vezirköprü ilçesindeki tarım arazilerine, Samsun ve Türkiye'nin bir çok şehrindeki iş adamlarından teklif yağıyor.

GÖÇ EDENLER GERİ DÖNÜYOR
Cumhurbaşkanı'nın kendir açıklamasının ardından, Vezirköprü ilçesine bağlı Narlısaray Mahallesi'nde kenevir tarımı için arazi almak ve kiralamak isteyen yatırımcılar girişimlerde bulunuyor. Muhtar Ali Sezgen, "İş adamlarından ve yetiştirmek isteyenlerin arazi talebi var. Yerler değerlendi. Fakat buradaki arazi sahipleri arazilerini satmayı düşünmüyor. Yani burada arazi satım işi fazla olmuyor. Buradan göç eden insanların Cumhurbaşkanı'nın açıklamasından sonra köye dönüşleri olabilir. Göç eden insanlarımız arayıp bilgi alıyor. Kenevir işi büyürse köyden gidenlerin de geri döneceğini düşünüyoruz. Antalya, Manavgat, Alanya'dan iş adamları geldi. Fabrika ve ekim için arazi baktılar"  açıklamasında bulundu.

TEKSTİL FABRİKALARINDAN TALEP VAR

Kendirle ilgili çalışmalar yapan ve Narlısaray Ortaokulunda müdürlük yapmış emekli öğretmen Bünyamin Kıvrak ise,  "Cumhurbaşkanı'nın kendir konusundaki açıklamalarından sonra birçok yerden arazi soran oldu. Samsun'dan ve İç Anadolu'nun çeşitli yerlerinden arayarak arazi kiralamak veya satın almak isteyenler oldukça fazla. Şu an satılan olduğunu duymadık. Zaten dikim yapılacak arazileri vatandaşlar belirlemiş. Ama arazi soran çok. Çeşitli üniversitelerden bilimsel araştırma yapmak için Narlısaray'a geliyor. Tekstil fabrikalarından yoğun ilgi var. Özellikle Kayseri'deki tekstil firmalarının ilgisi var" şeklinde konuştu.


  
  
 

Yorumlar (0)