banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Samsun'da köyde üretiliyor, Türkiye'ye satıyorlar 

Samsun'un Vezirköprü ilçesi İncesu Mahallesi'nde yaşayanlar tarafından üretilen el yapımı süpürge Türkiye'ye satılıyor.

VEZİRKÖPRÜ 14.01.2019, 09:21
Samsun'da köyde üretiliyor, Türkiye'ye satıyorlar 

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde yer alan İncesu Mahallesi'nde 250 hane yer alıyor. Mahellede bulunan 40 hane el yapımı süpürge yaparak geçimlerini sağlıyor. 3 kişi tarafından 20 dakikada yapılan el yapımı süpürge Türkiye'ye satılıyor.

30 yıldır ata mesleğini yaptığını belirten, "Ecevit Yiğit, "12 yaşından beri süpürge yapıyorum. Nisan ayında tarlaya ektiğimiz süpürge otunu ağustos ayında kesip, depomuza götürüyoruz. Sonrasında otların pisliklerini toplayıp, bağ yapıyoruz. Daha sonrasında bağdan ayırdığımız otları ıslatarak, yumuşamasını sağlıyoruz. Sonrasında da süpürge yapma işlemine başlıyoruz. 3 kişi günde en fazla 40-50 tane süpürge yapıyoruz. Tanesini de kışın 8 yazın ise 10 liradan satıyoruz. Ben 30 yıldır baba yadigarı süpürge tezgahında çalışıyorum. Geçimimizi bu işten sağlıyoruz. Elde yapılan süpürge makinede yapılan süpürgeye göre daha sağlam ve kaliteli olur. Vezirköprü el süpürgesinin en önemli özelliği de kaliteli ve sağlam olmasıdır” dedi.

Süpürgeciliğinde makineleştiğini belirten Mehmet Yiği, "El yapımı süpürgeyi yapmak zor ve zaman gerektiren bir şeydir. 5 dakika orta kasnak kısmını yapması alıyor. 5 dakika da içine ek yapmak alıyor. 6 dakikada da dikiş kısmını yapıyoruz ve ortalama 15-20 dakikada bir süpürgeyi bitiriyoruz. Kışın 3 kişi süpürge yapımıyla uğraştığında yıllık ortalama 5-6 bin civarında süpürge işler. Süpürge fiyatları emeğimize göre normal değil ama diğer tarım ürünlerine göre daha iyi para bırakıyor. O yüzden süpürge yapıyoruz. Makine sistemine geçemediğimiz için süpürgeleri elde yapıyoruz. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün makineleşme yönünde bir projesi olduğunu biliyoruz, onu bekliyoruz. El süpürgesinin kalitesi ustadan ustaya değişir. Usta işçiliği kaliteyi belirler. Şu anki gençler bırakın süpürgeciliği, tarıma dahi ilgi göstermiyor. 10 sene önce 250 hane süpürgecilik yaparken şu anda is sadece 40 hane el yapımı süpürge yapıyor. Çocuklarımız bize süpürge işinde yardımcı oluyor ama biz de ileriye dönük olarak bu işi yapmalarını istemiyoruz. Okumalarını daha uygun görüyoruz. Süpürgecilik olayı makineleşme gelirse ancak devam eder, aksi takdirde gelecek yıllarda devam edeceğini sanmıyorum” diye konuştu. 

Geleceği olmayan bir iş olduğuna değinen Nurettin Tosun, "El süpürgesini Vezirköprü’de İncesu Mahallesi ve ona yakın birkaç mahalle sakini yapıyor. El süpürgesi yapmak oldukça zor. Özellikle tezgahta çalışan insanın beli oldukça çok ağrıyor. Gençlere bu işi önermem. Çünkü bu işin geleceği olduğunu düşünmüyorum. Sigortası da yok. Tarladan getirdiğimiz ilk zaman süpürge otunun yoğun bir tozu oluyor. Bu da sağlık açısından tehlikeli olabilir. El süpürgesinin yapılışı her ilde değişiklik gösteriyor. Ama Vezirköprü el süpürgesinin 1 sene dayanma garantisi var” şeklinde konuştu. 

Yılda 300 bin ton ürettiklerini ifade eden, Ali Doğanay, şunları söyledi: 

“Köy halkından süpürge otlarını alarak çevre iller Sakarya, Tokat, Sivas ve Edirne’ye götürüyoruz. Süpürge otu Samsun’da İncesu, İnkaya, Nallı Saray, Tarlı, Samukalan ve Çeltek Mahallesi’nde süpürge otu ekimi yapılıyor. En çok ise İncesu Mahallesi’nde üretiliyor. Türkiye genelinde de Edirne’den sonra en fazla Samsun-Vezirköprü’de süpürge otu üretiliyor. Vezirköprü’de bin 300 ton civarında süpürge otu çıkıyor. Bunun 300 tonu ilimizde işlenirken, geri kalan bin tonunu da başka illerdeki alıcılara satılıyor. Köylüler bir nevi ihtiyaçlarını bu işten karşılıyorlar. Buradaki süpürgenin talep görmesinin sebebi el emeği ve göz nuru olması. Edirne ve diğer illerdeki süpürgeler makineler tarafından yapılıyor. Vezirköprü’deki süpürgenin her aşaması elle yapılıyor.”

Yorumlar (0)
banner1311
22°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 16 Eylül 2019
İmsak 04:42
Güneş 06:08
Öğle 12:35
İkindi 16:05
Akşam 18:51
Yatsı 20:12