banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Samsun'da kenevir ekimi yapıldı

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde yerli tohum kullanılarak sezonun ilk kenevir ekimleri yapıldı.

VEZİRKÖPRÜ 21.03.2019, 14:53
Samsun'da kenevir ekimi yapıldı
banner1343

Ruhsatlı ekim yapılan yerlerden birisi olan Samsun'un Vezirköprü ilçesine bağlı Narlısaray Mahallesi’nde vatandaşlar geleneksel yöntemlerin dışında kenevir ekimi yaptı. Traktörün arkasına bağlanan düzenek ile yerli tohumlar toprağın altına yerleştirildi. Sezonun ilk tohumları bugünden itibaren toprakla buluşuyor. Çiftçiler yerli tohumlardan 10 ton kenevir tohumu üretip 2020 yılında 100 ton tohum elde etmeyi amaçlıyor.

Narlısaray Mahallesi Muhtarı Ali Sezgen, kenevir fabrikası kurmak istediklerini ifade ederek, "1950 yılından beri kenevir ekimimiz devam ediyor. 2000 yılına kadar kenevir ekimi çok yaygınlaştı. 2000 yılından sonra göç olayları ve fabrikaların kapanmasından sonra kenevir ekimi azaldı. Kenevir ekenlerin sayısı 10 kişiye kadar azaldı. Buna rağmen yerli tohumumuzu kaybetmedik. 2019 yılında da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, kenevirin Vezirköprü ve Türkiye’ye kalkındıracağını söyledi. Bunun ardından kenevire talep çok arttı. Yatırımcıları Vezirköprü’ye bekliyoruz. Kendime ait olan 14 dönüm bir arazi var. O araziye fabrika kurulursa arazimi fabrikaya bağışlayacağım” dedi. 

Yerli tohum sayısının arttırmak istediklerini vurgulayan Ali Sezgen, "Kenevir ekimi azaldığından dolayı tohumumuz azdı. Elimizdeki tohum da 150 dönümlük bir alanı ekmeye fırsat veriyordu. 2000’den önce ise bundan çok daha fazla bir alan ekiliyordu. Bu sene 150 dönüm yerden 10 ton tohum üretmeyi hedefliyoruz. Bir sonraki senede 2 bin dönüme kadar kenevir ekmeyi düşünüyoruz. Şu anda bizim yerli tohumumuzun tescillenmesini bekliyoruz. Vezir ve Narlı olarak 2 tür tohumun tescillenmesini bekliyoruz. Bu tescili aldıktan sonra talebin daha da artacağını düşünüyoruz. Şu anda kenevir ekimi için izin verilen 19 ilden iş adamları ve üreticiler var. Kimisi tarla almayı düşünüyor kimisi ekim yapmayı düşünüyor kimisi de işletme açmayı düşünüyor. İnşallah bize olan destekler devam eder, biz de ’vezir’ ve ’narlı’ olarak tohumlarımızı Türkiye’ye ihraç ederiz. Bu sene ürettiğimiz 10 ton tohumla seneye 100 tona kadar tohum üretebiliriz” diye konuştu. 


Makineleşmenin üretimi artıracağını belirten Sezgen, "Kenevir, birçok endüstri alanında kullanılabiliyor. Biz bunu lift olarak mı yoksa çubuk olarak mı satacağız şu an net bir şey belli değil. Kenevir, lift olarak alınırsa buna endüstriyel makine gerekiyor. Makine olursa ekim talebi de çok yüksek oluyor. Önceden havuzlama işi olursa talep azalıyordu. İşçilik zorlaştıkça, ekim azalıyordu. Yakın zamanda büyük makinelerin geleceği söyleniyor. Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden kenevirin havuzlanmadan liftinin ayrılmasını sağlayan bir makine gelecek. Bu makine faaliyete geçirilirse, kenevirden daha çok verim alacağımızı düşünüyorum. Burası verimli bir arazi. Keneviri en yüksek teknolojide üretmek istiyoruz. Siyasetçilerimizden de Narlısaray’a su-gölet bekliyoruz. Su olursa bizim tohumumuzun verimi diğer tohumlara göre 2-3 kat daha fazla verimli olur. Su için çalışmalar devam ediyor ama herkesin destek vermesini istiyoruz." şeklinde ifade etti.

Bugün ekilmeye başlanan kenevirin, ekim ayında hasadı yapılmaya başlanacak. 

Yorumlar (0)
12°
açık
Namaz Vakti 23 Eylül 2019
İmsak 04:51
Güneş 06:16
Öğle 12:32
İkindi 15:56
Akşam 18:38
Yatsı 19:58