banner1571

banner1567

banner1334

banner1345

banner1496

banner1534

Samsun'da Büyükşehir tarafından ihale edilen ve açılamadan çöken o köprü proje hatası mı?

Samsun'un Vezirköprü İlçesi'nde açılışı yapılmadan çöken köprüde, proje hatası olduğu iddia ediliyor

VEZİRKÖPRÜ 18.11.2020, 08:18 18.11.2020, 09:27
489
Samsun'da Büyükşehir tarafından ihale edilen ve açılamadan çöken o köprü proje hatası mı?

Samsun'un Vezirköprü İlçesi'nde  açılışı yapılmadan çöken köprüde, proje hatası olduğu iddia ediliyor

Samsun'un Vezirköprü İlçesi'nde  açılışı yapılmadan çöken köprüde taşıyıcı kolonların bulunamaması "proje hatası"nı gündeme getirdi.

Vezirköprü İlçesi'nin  Çalköy Mahallesi'nde  mayıs ayında yapımına başlanan ve 10 yerleşim merkezini birbirine bağlayacak olan 3 milyon 403 bin lira maliyetli, 50 metre uzunluğundaki  15 metre genişliğindeki köprünün çökme nedeni, projede taşıyıcı kolonların bulunmayışına bağlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dare Başkanlğı yerine Destek Hizmetleri Daire Bakanığı tarafından ihale edilen ve projesi kurum dışında yaptırılan köprüdeki çökmenin yüklenici değil, proje hatası olduğunu savunan uzmanlar,
"Yükenici, projeye göre iş yapar ve  yapılan kontrollerin ardından hak edişlerini alır. Eğer proje dışı bir iş yapılmış olsaydı, yükleniciye ödeme yapılmaz, yapanlar da suç işlerdi" dedi. Bu arada, köprünün çöküşü ile ilgili hem adli hem de idari soruşturmanın açılmasının beklendiği de öğrenildi.

 NE OLMUŞTU?

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 2020 yılı Mart ayında ihaleye çıkartılarak Mayıs ayında yapımına başlanan, 10 köyün  ulaşımını sağlayacak olan Vezirköprü İlçesi Develan hattındaki grup yolu Çal Mahallesi Kum Ocağı mevkiindeki 50 metre uzunluğundaki köprü 12 Kasım Perşembe günü çöktü. Köprünün çöküş nedeninin, sadece 2 yakasına konulan ayaklar üzerine oturtulması, orta kısmında taşıyıcı kolonların olmaması ve dökülen betonun ağırlığına dayanamaması olduğu iddia edildi.


 

Yorumlar (0)