banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

banner1397
06.11.2019, 08:29

VERİ VELİNİMETİMİZDİR

            Bu zamana kadar tüm işletme derslerinde, verilen eğitimlerde anlatılan çok önemli bir prensip vardır. Müşteri velinimetimizdir deyişi eskilerden beri dükkanlarda, mağazalarda ve birçok şirketin giriş kapılarında; misyon ve vizyon tanımlamalarında geçiyor.

            Bu durum biraz değişmeye başladı. Teknolojinin gelişmesi ile beraber müşteriler artık dijital izlerini her yerde bırakıyorlar. Akıllı telefonlar aracılığı ile alışveriş alışkanlıkları başta olmak üzere birçok veriyi hemen her yerde bırakıyoruz. Örneğin bir tekstil mağazasına girdiğiniz zaman kasadaki görevli kişi hemen size cep telefon numaranızı soruyor ve siz de anında veriyorsunuz. Bundan sonra o marka grubuna bağlı tüm şirketlerden cep telefonlarınıza, sosyal medya hesaplarınıza ve maillerinize kısacası sizin olduğunuz her mecraya tanıtım mesajları geliyor.

            Müşteriye ulaşmak eskisi kadar kolay değil. Herkes aynı yolları kullanıyor. Sizin diğer markalardan farklı şeyler kullananız gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken ise “veri” yi doğru kullanmak. Bireylerin her ortamda bırakmış olduğu veriyi doğru kullanan müşteriye daha kolay ulaşır.

            Örneğin ABD başkanlık seçimlerinde her eyalette farklı bir slogan kullanılmasının temelinde yatan da budur. Bireylerin neye dikkat ettikleri, sosyal medya mesajlarından yola çıkarak onlara özgü kampanyaların düzenlenmesi veriyi doğru kullanmaktan kaynaklandı.

            İşletmelerin bu manada yapması gereken ise artık veriyi doğru analiz etmek, onları fonksiyonel bilgi haline getirmek. Başka bir anlatımla elde ettiğiniz veriden yola çıkarak müşterilerinizi daha iyi tanımak. Daha iyi tanıdığını kişi ile nasıl ki fazla şey paylaşırsanız doğru veriyle müşterilerinizin ihtiyaçlarını da o doğrultuda en iyi şekilde karşılamış olurunuz.

Yorumlar (0)
sisli
Namaz Vakti 14 Kasım 2019
İmsak 05:45
Güneş 07:14
Öğle 12:24
İkindi 15:00
Akşam 17:24
Yatsı 18:47