TÜİK verilerine göre Samsun, Türkiye'den yurtdışına göç eden nüfusun illere göre dağılımına bakıldığında 4. sırada yer aldı. Kanal S ekipleri, göçün nedenini Samsunlulara sordu. Vatandaşların bazıları, Samsun'da yeterli iş sahası olmamasından ve ekonomik şartlardan dolayı insanların göç etmek zorunda kaldığını öne sürdü.

POLİTİKALAR DEĞİŞTİRİLMELİ 

Tuncay BELDÜZ: Samsun’un göç vermesi biraz manidar. Samsun tarım memleketi. Çarşamba ve Bafra ovalarının olduğu bir şehirde yaşıyoruz. Fabrikaların açılması lazım. Tarım ülkesine geri dönmemiz ve mevcut politikaların değiştirilmesi lazım. Tarımda artık kimse çalışmıyor. 

ÇALIŞMAK İÇİN GİDİYORLAR

Mehmet KILLI: İş yok, sanayi yok. İnsan göç etmeyip de ne yapsın. Çalışacak bir imkan yok ki. Mecbur millet çalışmak için gidiyor. Nasıl önlem alınır bende bilmiyorum. 

YETERLİ DESTEK YOK

Aşkın TOMBUL: Samsun’un göç verme nedenlerinden bir tanesi istihdam sorunu. Çarşamba Bafra ovası var. Çok geniş topraklarımız var. Buraya tekstil fabrikası veya sanayi tarzında bir yatırım yapan yok. O yüzden Samsun devamlı göç vermekte. Üretim ve tarımla ilgili düzgün destek yok. Yapan da ürününü düzgün fiyata satamıyor, aldığını karşılayamıyor. Tarıma daha çok destek verilmeli. Sanayi ve üretim olmalı. 

TÜKETİME DAYALI BİR ŞEHİRİZ

Ahunaz TOMBUL: İş gücü yok. Ben psikoloji 4. Sınıf öğrencisiyim. Staj yeri bulamadığım bir yerde iş bulmayı tabii ki beklemiyorum. Bence doğru yatırım yapılmıyor. Herkes özelleşme peşinde. Tüketime dayalı bir şehiriz. Beyin göçüne karşı düşüncem tamamen olumlu. Çünkü burada iş bulsam da karşılığını alamayacağımı düşünüyorum. 

NE YAPSIN ÇOCUKLAR?

Yurdanur ÇİÇEK : İş olanağı yok. Önceden üniversite mezunu çalıştıracak eleman ararlardı. Şimdi hep üniversite mezunu dolu ama iş yok. Ne yapsın çocuklar? Yurt dışına kaçmak zorunda kalıyorlar. Öğretmenlerimiz, sağlıkçılarımız atanamıyor. 

ENGELLENMESİ GEREKİYOR

Osman Fethi PETEK : Samsun, Karadeniz şehirleri arasında en büyüğü ama yeterli iş imkanı yok. Yurt dışına ve başka şehirlere göç de çok olası ve mümkün. Bunu engellemek için kesinlikle bazı adımların atılması lazım. Karadeniz'in daha kalkınmış ve turizmin ilerlemiş şehirlerine ihtiyacı var. Bunların başında da Samsun neden gelmesin? Eğer böyle şeyler yapabilecek birileri varsa biz de destek vermeye hazırız. Çalışma şartlarını iyileştirirlerse çok daha iyi olabilir. Gerek maaşlar, gerek çalışma saatlerini düşündüğümüz zaman istenileni alamıyorlar ve o insanların yurt dışına gitmesi kaçınılmaz oluyor. Refah seviyesi yüksek yerlerde daha rahat neden yaşamayalım?

GELİR GİDERİ KARŞILAMIYOR

Recai AÇIKEL: İşsizlikten göç veriyor. Çalışma alanımız yok. Gelir, gideri karşılamıyor. Gider çok gelir yok. Samsun tarım şehri. Tarıma önem verilirse göç biraz önlenebilir. Fındığı, mısırı, buğdayı var. Devlet tarım için köylüye biraz yardımcı olursa, maliyetlere karşı önlemini alırsa belki birazcık gelir gideri karşılar. 

SAMSUN'DA DURMAK İSTEMİYORLAR 

Alaçam Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığına Fatih Çoban atandı Alaçam Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığına Fatih Çoban atandı

Fikri DÜŞKAN: Şimdiki gençlerin iş imkanı yok. Üniversite bitiriyorlar iş yok. Samsun’un yerlisi kalmadı, ihtiyarları öldü. Gençler Samsun’da durmak istemiyor. Emekli şehri olduğu için Samsun’dan mecbur gidiyorlar. Emekliler Egeye gidiyor, üniversite öğrencileri Samsun’da kalmak istemiyor. Bundan sonra önlemler alınamaz nereye fabrika kuracaksın, iş istihdamı nereye yapacaksın Samsun böyle.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.