Vatan…

Karıncayı yolda görmüşler, ‘karınca kardeş nereye gidiyorsun?’ diye sormuşlar.  Karınca da “Mekke’ye hacı olmaya gidiyorum” demiş.  Ama sen bu yürüyüşle hacca gidemezsin demişler o da gidemesem de Allah yolunda ölürüm demiş.

Dünyada uğruna ölünecek çok fazla bir şey yok. Allah yolunda ölürsün, vatan uğruna yaşadığın bu cennet vatan uğruna,  bu topraklar uğruna ölürsün.  Şehit olursun Afrin’deki şehit olan vatan evlatları gibi…

Konu vatan olunca oturup düşünmek lazım bu vatan nasıl kuruldu. Bu vatanı bize bırakmak uğruna ne canlar yitirildi, ne canlar gazi oldu, nice insanlar eşini kaybetti, çocuklar babalarını kaybetti. Kurtuluş savaşından çıkalı fazla bir zaman olmadı. O günler bize atalarımız tarafından, o günleri yaşayan büyüklerimiz tarafından anlatıldı. Bir kısım bilgileri de tarih kitaplarından okuyup öğrendik. Başta Mustafa Kemal Paşa ve onun silah arkadaşları yedi düvele karşı savaştılar. Çanakkale’de, Gelibolu’da, Kafkaslar’da, Sarıkamış’ta güney cephesinde hem de imkansızlıklarla boğuşarak, ayakta postal yok. Sırtta parka yok. Elde doğru dürüst silah yok. Kağnı arabalarıyla silah taşıyarak, bu mücadeleyi verdiler. Bu cumhuriyeti bize bıraktılar.

Son zamanlarda televizyonlar da medyada hiç çekinmeden açıktan açığa başta Mustafa kemal Paşa olmak üzere Türk büyüklerine ağza alınmayacak küfürler edilmekte. Sadece Mustafa Kemal Paşa’nın kendisine değil, annesine bile hakaretler edilmektedir.  Bunlar bu cesareti nerden alıyorlar. Bunları yapanlar bir de Müslüman geçinen kişiler. Müslümanlıkta böyle bir şey var mı? İftira, gıybet, dedikodu,  küfür bizim dinimizde yok.  Biri çıkıp “Yunan ordusu keşke Türkiye’yi  işgal etseydi”  diyebiliyor. Birisi çıkıp “Türkiye’de Bursa’daki camiler genel ev yapıldı” diyor.  Kendisi bir de öğretim üyesi. O günleri kendisinin bilmesi mümkün değil.  Bu olayda bana göre; sözde eğitimci geçinen kişiye, başta o yörenin insanlarının üniversitenin tepki koyması savcılığında harekete geçmesi gerekir.

Geçmişimize, geçmişteki büyüklerimize, bu ülkeye hizmet eden kişilere, sevsek de, sevmesek de yaptıkları işleri beğensek de,  beğenmesek de saygı göstermek zorundayız.

Sonra birileri de ortaya çıkar, “Sana bunları nerden duydun,  yoksa o camilerde senin yakınlarından birisi mi çalışıyordu” derse ne cevap vereceksin?

Herkes ağzından çıkana dikkat etsin! Bu milletin değerlerini ağzına alırken konuşurken, kırk defa düşünsün.

Sonra o lafları söylediğine bin pişman olur, söylediklerini yemek zorunda kalır…

YORUM EKLE

banner910

banner826