baskaynak https://bit.ly/3xMVYA6 cemre
 
Samsun Sürücü Kursu Uzmanlar Petrol HRS Ajans

Uzmanlar Açıkladı… Böbrek Taşı Riskini Artıran Nedenler Arasında Bakın Ne Var!

featured

Uzmanlar Açıkladı… Böbrek Taşı Riskini Artıran Nedenler Arasında Bakın Ne Var! Bilim insanlarının araştırmaları sonucuna göre dünyayı etkileyecek olan tehdit küresel ısınma böbrek taşı riskini de arttırıyor.

bobrek tasi 1 Sağlık

Dünyanın koronavirüs ile mücadelesi son sürat sürerken küresel ısınma ile ilgili oldukça dikkat çekici bir araştırma yapıldı. ABD’de yapılan araştırma artan sıcaklıkların böbrek taşında da artışa neden olacağı sonucuna ulaştı.
2 yıldır Koronavirüs ile mücadele eden dünyayı bekleyen çok daha ciddi bir tehdit var; Küresel Isınma

Uzmanlar Küresel iklim değişikliğinin tetiklediği Dünya genelinde yükselen sıcaklıklara karşı uyarılarını sürdürürken ABD’den oldukça ilginç bir araştırma sonucu geldi.

ABD’li uzmanlar artan sıcaklıların böbrek taşlarında artışa neden olacağı sonucuna ulaştı.

Sonuçları hakemli bilim dergisi Scientific Reports’ta yayınlanan çalışmaya göre, artış durdurulamaz olsa da alınacak önlemler ile bu durumu hafifletmek mümkün.

İki iklim senaryosu belirleyen Philadelphia Çocuk Hastanesi’nde görev alan bilim insanları 2100 yılına kadar ortalama sıcaklığın 2,3 derece artması durumunda Böbrek Taşı olan kişi sayısının yüzde 2,2 artacağı sonucuna ulaştı.

3.6 derecelik artışa ev sahipliği yapan ikinci senaryoda ise böbrek taşı olan kişi sayısının yaklaşık yüzde 4 artacağı belirlendi.

SICAKLIK NASIL BÖBREK TAŞINA NEDEN OLUYOR?

Peki yükselen sıcaklıklar nasıl oluyor da böyle bir etkiye sahip oluyor? Bilim dünyası henüz bu durumu açıklayan bir tez üzerinde hemfikir olmuş durumda değil.

Ancak daha yüksek sıcaklıkların daha fazla suyun buharlaşmasına neden olmasının bu durumda kilit rol oynadığı düşünülüyor.

İnsan vücudu dikkate alındığında bu, su buharlaştıkça idrarın daha konsantre hale geldiği anlamına geliyor.

Konsantre idrar, kalsiyum, oksalat, fosfatlar ve ürik asidin kristalize olması ve böylece taş oluşturması için ideal bir ortamın oluşmasına neden oluyor.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.