Piyasalarda bir kırılma olmadığını belirten Memiş, manipülasyon uyarısı yaptığı hatırlatarak "Borsada, döviz kurlarında, altın fiyatlarında, gümüş fiyatlarında bir kırılım yok. Yatırımcılar da yönü merakla bekliyor. Mayıs ve haziran ayları için manipülasyon piyasası uyarısı yapmıştım. Mayıs-haziran aylarında dinlenme modunda olan bir piyasa bizleri bekliyor. Merkez bankalarının kontrolünde olan bir süreç var" dedi.

IBAN üzerinden ödeme yapanlar yandı! IBAN üzerinden ödeme yapanlar yandı!

Mayısa ve Haziran aylarında piyasaların dalgalı bir seyir izleyeceğini belirten Memiş “Borsa İstanbul 10 bin 180 puanda. 9800-10 bin 500 puan geçerliliğini koruyor. Ons altın 2354 dolarda. Bu haftaki 2280-2380 doları takip edeceğiz. Gram altın fikizi tarafta 2440-2460 lira aralığında. Burada da bir yön belirsizliği var. Düşük altın vermiyorlar. 2400-2500 lira aralığını bekleyeceğiz gram altında. Mayıs-haziran ayında dalgalı izleyeceğiz.” İfadelerini kullandı. İslam Memiş, yıllık öngörülerinde değişiklik olmadığını altını çizdi.

ALTIN YATIRIMCILARI DİKKAT

Ekonomist İslam Memiş, parasını altına yatıranlara sürpriz bir uyarıda bulundu. Memiş “Altın tarafında bazı hususlardan bahsettim. Mesela altınla alakalı yorum yaparken, bir metalden bahsetmişti. Altında Türkiye'yi yeni şeyler mi bekliyor demiştim. Ben şunu iddia ediyorum. Altın tarafında finansal piyasalarda yıl sonuna kadar sürpriz açıklamalar sık sık gelebilir. Sisteme dayalı bir piyasa bizi bekliyor olabilir. Kontrol sistemde. Yatırımcılarda ya da serbest piyasalarda değil yani. Ekonomi yönetimi ne kadar verirse altın alabiliyorsunuz, nasıl kural koyarsa o kadar işçilikle ve pahalılıkla alabiliyorsunuz. Bu taraftan gelecek yeni sürprizler de altın yatırımcılarını baskılayacak" dedi.

Memiş, "Özellikle enflasyon tarafında alınan tedbirlerle birlikte içeride olumlu gelişmeler de var. CDS risk priminde düşüşler, not atrırımları, tasarruf açıklamaları gibi haber akışları geliyor. Enflasyonla mücadelede çarşı pazara yansıyacak faktörler de denetim mekanizmasından geçiyor. Bu aktif uygulanmazsa, baz etkisiyle düşen enflasyonun hane halkının sofrasına yansımasını çok beklememek lazım. Temmuzda kira sınırı da kalkıyor. Artık gerçek kira fiyatlarını göreceğiz" dedi.

“ALTIN VE GÜMÜŞÜMÜ SATIP EV-ARABA ALSAM MI?”

Ekonomist İslam Memiş, “Altın ve gümüşümü satıp ev-araba alsam mı?” sorusuna yanıt vererek "Altın ve gümüşte dinlenme süreci devam ederken, ev-araba alacak arkadaşlardan da sorular geliyor. Elimdeki altının, gümüşü satsam ev alsam sorusuna kesinlikle 'evet' cevabını veriyorum. Gram altının yıl sonuna kadar 3000 bin lira, gümüşün gramının 32 liraya kadar yükseleceğini beklesem de emlak fiyatları da bir o kadar yükselir. Burada zaman kaybetmeyin. Toprak yatırımını düşünenler de evet iyi bir yatırım aracıdır. Doğru yerden alabiliyorsanız her zaman, uzun vadede en çok kazandıran servet aracıdır." Dedi.

kamu son haber

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Aslı Atasoy