doğa area cemre
 
5s dikey akın bilgi

Usta’dan Rezerv Tepkisi

Usta'dan Rezerv Tepkisi
Daha Fazla Göster

Usta’dan Rezerv Tepkisi İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rezerv açıklamasını eleştirdi

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Merkez Bankası rezervlerimiz şu an itibarıyla 109 milyar dolar seviyesindedir, süreci tamamlanan işlemlerle önümüzdeki günlerde bu rakam 115 milyar doların üzerine çıkacak’ açıklamasının yanlış olduğunu belirterek, eleştirilerde bulundu.

‘EKSİ 46 MİLYAR DOLAR’

‘Türkiye’nin net rezervi eksi 46 milyar dolardır’ diyen Milletvekili Usta, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, brüt rezervlerin 115 milyar dolara çıkacağına ilişkin bir açıklama yaptı. Bu açıklama hem hesap hatası hem mantık hatası içeriyor. Türkiye döviz rezevlerini konuşurken, brüt rakamı konuşmasının hiçbir anlamı yok. Türkiye’nin 107 milyarlık brüt rezervi görünüyor ama, bunun karşılığında yükümlülüğü 153 milyar dolar. Siz bu parayı çok kısa vade içerisinde birilerine ödemek kaydıyla almışsınız. Ödeyeceğiniz parayı cebinize koyup, Türkiye’nin bu kadar rezervi var demek kadar yanlış bir şey olabilir mi? Bugün itibariyle Türkiye’nin net rezervi eksi 46 milyar dolardır. 20 yıldır ‘IMF’den kurtulduk”‘ siyaseti yapanlar; ülke rezervlerini söylerken hem kısa vadede ödenecek olan borçları, hem de IMF’den alınan krediyi toplayıp 115 milyar dolar rezervimiz var diyor” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir