banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

10.04.2019, 09:38

ÜRETİMDE 4 ANA KURAL

Ticarette var olmanın 4 ana kuralını kısaca bahsetmek istiyorum, aslında bu örneği Tesla üzerinden verebilirdik, ancak kendi topraklarımızdan bir marka ile vermeyi daha uygun buldum, zira istersek biz de başarabiliriz!  

Bir şirket bundan sonra var olmak istiyorsa 4 ana kuralı ustalıkla işletebiliyor olmalı, bunlar; Marka değeri, sosyal medya yönetimi, üretim yöntemi ve rekabetçi ürünler. 30 yıllık tarihe sahip olmasına karşın son yıllarda Şölen Çikolata kendisini yeniden konumlandırarak marka bilinirliğini yüksek bir seviyeye getirdi, dünyaca ünlü Candy Industry TOP 100 listesinde 54. Sıraya kadar tırmandı. Peki ama bunu nasıl yaptı?

Markaların tutmuş oldukları köşe başları vardır, siz kolay kolay o köşe başından lider markayı indiremezsiniz. Buna harcayacağınız efor yerine yeni bir köşe başı yaratmak daha mantıklı. Al Ries’in konumlandırma stratejisi baş kurallarından biri bu. Örneğin RedBull içecek konusunda en iyi cola’yı yapmadı, en iyi spor içeceğini yaptı.

Benzer şekilde de Şölen, kendine yeni bir köşe başı yarattı; “Eğitimli ve yüksek beğenili kadınlar” olarak yeni hedef kitlesini belirledi. Şölen markası zaten hafızalarda bir yer tutuyordu, Şölen markasıyla yola çıkamazdı, o yüzden yeni bir alt marka yaratmak zorundaydı ve ona Biscolata dedi. Birçoğumuz Biscolata markasını Şölen markasından daha çok tanırız. Ana kurallardan ilkini; Marka değerini, konumlandırma stratejisi ile sağlam bir yere oturtturdu.

Şimdi bu marka değerini algı yönetimi ile sağlamlaştırması gerekiyordur. Biscolata erkekleri tüm sosyal medyada konuşuldu, alışılmışın dışında, bu sefer bayan mankenler yerine erkek mankenler kullanılmıştı ve bayanlar bu çikolatanın tadına bakmak için hazırdılar, her yerden bu ürünü talep ediyorlardı. Böylece ikinci ana kuralı da yerine getirmiş oldular.

Ürünlerin %100 kalite ile üretilebilmesi, farklılık içerebilmesi için yeni teknolojiler gerekiyordu, neticede çikolata da kimyasaldı ve arka planda ciddi bir endüstri gerekiyordu. Şölen 17 futbol sahası büyüklüğündeki yeni üretim tesisini tamamen Endüstri 4.0’a uygun olarak kurdu. Avrupa’nın en iyi 3 fabrikasından biri oldular ve National Geographic’in Mega Fabrikalar belgesel dizisine konu oldular. Tamamen robotların üretim yaptığı, Gaziantep’te konumlandırılan bu fabrikanın teknik detaylarını bir sonraki yazımda yer veririm. Ama daha uyguna, daha kaliteli ve daha farklı üretebilmek için üçüncü ana kuralı da yerine getirmiş oldular.

Marka tamam, sosyal medya tamam, üretim yöntemi tamam peki ürünün kendisi bu kadar zahmete değer mi? O kadar kaliteli mi? Şölen adeta tereciye tere satmaya başladı, çikolata ile özdeşlemiş Belçika’ya ürün gönderiyor. Dünyanın dört bir yanında marka yatırımlarına devam eden Şölen’in Amerika, Dubai, Cezayir, Azerbaycan, Suudi Arabistan’da ofisleri; Levant Bölgesi, Kanada da bölge müdürlükleri bulunmaktadır. Son olarak Şölen ABD kurulmuştur. Yani ürünün kendisi de dördüncü ana kuralı yerine getiriyor ve ihracata yönelik, rekabetçi bir ürün ortaya çıkarıyor.

Şimdi lütfen Samsun’da üretim yapan herkes bir dönüp baksın, markası piyasada nasıl algılanıyor, bir köşe başına en azından talip mi? Sosyal medya ile anladıkları sadece facebook’da ve instagram’da resimler paylaşmak mı, yoksa bazı influencer’lar ile gündeme gelebiliyorlar mı? Üretimlerini dijital dönüşüme uygun hale getirdiler mi? Ürünün kendisi ihracata, rekabete uygun mu?

İstihdamın önünü açabilmek için sanayinin önü açılabilmeli, sanayinin önü de bu 4 ana kuralı işletirseniz açılır, aksi halde günü bile kurtarmış olmazsınız. İşletmeler marka değeri, sosyal medya yönetimi, üretim yönetimi ve rekabetçi ürünler üretimi konusunda tecrübeli bir CEO ile çalışmalı. Dilerim ki devletin vermiş olduğu destekler ile beraber bu 4 ana kuralı işletmelerimiz hakkıyla devreye sokarlar.

Yorumlar (2)
SERDENGEÇTİ 6 ay önce
kalemine sağlık abi
Mustafa özbey 6 ay önce
Yazılarını büyük bir ilgiyle okuyor, begeniyor ve takdir ediyorum
13°
açık
Namaz Vakti 23 Eylül 2019
İmsak 04:51
Güneş 06:16
Öğle 12:32
İkindi 15:56
Akşam 18:38
Yatsı 19:58