doğa calven duru
 
5s dikey arslan bilgi

Üreticiler Tepkili! Fındıkta FİYAT Tartışması

Üreticiler Tepkili! Fındıkta FİYAT Tartışması1
Daha Fazla Göster

Üreticiler Tepkili! Fındıkta FİYAT Tartışması Samsun Ziraat Odası başkanları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı fındık taban fiyatlarının beklentinin altında kaldığını söyledi

13 findik 1 Ana Manşet

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Giresun kalite fındığın kilosunu 27 lira, Levant kalite fındığı 26,5 lira’ olarak açıklamasının ardından, Samsun Ziraat Odası Başkanı Ziraat Odası Başkanı Tütüncü, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Avcı, Terme Ziraat Odası Başkanı Ergün, Bafra Ziraat Odası Başkanı Tosuner, açıklanan fiyatın beklentilerin altında kaldığını belirtti.

13 findik 2 scaled Ana Manşet

hasan tutuncu Ana Manşet

BEKLENTİ 30 LİRAYDI

Fiyatların istenilen tutarda olmadığını belirten Samsun Ziraat Odası Başkanı Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, “Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederiz ama, bizim beklentimiz 29-30 arasıydı. 30 lira olsa çiftçimizi tatmin ederdi ama bu fiyat etmedi. Bu fiyat ihracatçılar birliğinin istedikleriydi. Bunlar zaten rekolteye karşı çıktı. Cumhurbaşkanımızda onların dediğine uymuş gibi gözüktü. Geçen seneye biz fındığı zaten 26 liraya sattık. Cumhurbaşkanımızın gübre fiyatını göz önünde bulundurması lazımdı, ama almadı” dedi.

erdal avci Ana Manşet

 

‘ÜRETİCİYE ZULÜM’

Büyük Birlik Partisi MKYK üyesi ve Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, “Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu fındık fiyatı Karadenizli üreticiyi memnun etmemiştir. 23.85 kuruş maliyeti olan fındığa 26 TL fiyat vermek fındık üreticisine hakarettir. Somalili’ye 30 milyon dolar hibe, fındık üreticisine zulüm. Kuruş maliyeti olan milli ürünümüze verilen fiyat milli olmamıştır. Bu fiyat küresel güçlerin ikinci rekolte yaptıranların rakamıdır” ifadelerini kullandı.

ferda ergun scaled Ana Manşet

‘YÜZLER GÜLECEK’

Çiftçilerin yüzleri gülerek fındık toplayacağını belirten Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, “Fiyatlar çiftçimizi tatmin etmiştir. Çiftçimiz tarlasında yüzü gülerek fındığını toplayacak. Cumhurbaşkanımıza, Tarım Bakanımıza emeği geçen herkese de teşekkür ederiz. Aslında beklentimiz 30’un altında olmamasıydı. Girdi fiyatlarının, maliyetlerinin yükselmesini daha önceden de hesaplamıştık. Yapacakta bişey yok. Geçen seneden bu seneye kadar 22 liradan 27 liraya kadar çıktı. Az bir para da değil sonuçta fındık 27 lira” diye konuştu.

osman tosuner Ana Manşet

‘ARTIRMASI LAZIM’

Fiyatları makul bulmadıklarını belirten Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, “Şartlar çok ağır, 170 – 200 lira maliyet var. Günde kaç kilo fındık topluyoruz ? Fındık bakımı çok maliyetli. Gübreye yüzde 30 zam yapıyorsun, buna da yap yüzde 20 zam ne olacak? Çaya verdiği rakamı neden fındığa vermedi. Fiyatları makul bulmak mümkün değil. Taban fiyatını 30 lira yapması lazımdı” diye konuştu.

13 findik 3 Ana Manşet

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir