doğa calven duru
 
5s dikey arslan bilgi

Uğurtay’dan ‘Felaket’ Uyarısı ‘Göz Göre Göre Geliyor’

Uğurtay'dan 'Felaket' Uyarısı 'Göz Göre Göre Geliyor'
Daha Fazla Göster

Uğurtay’dan ‘Felaket’ Uyarısı ‘Göz Göre Göre Geliyor’ İYİ Parti Samsun Yeraltı Zenginlikleri ve Çevre Komisyonu Başkanı Jeofizik Yüksek Mühendisi Cemal Uğurtay, Samsun’da uyarılara rağmen, felakete yol açabilecek yerleşim planlamalarının yapıldığını öne sürdü

WhatsApp Image 2021 08 24 at 21.51.43 Ana Manşet

İYİ Parti Samsun Yeraltı Zenginlikleri ve Çevre Komisyonu Başkanı Jeofizik Yüksek Mühendisi Cemal Uğurtay, Samsun’da doğal yapıya uygun olmayan yerleşim planlarının olduğunu öne sürerek, “Tüm uyarılara rağmen yapılaşma devam ediyor. Felaketler göz göre göre geliyor. Başka yerlerde suçlu aranmasın, yetkilileri bir kez daha uyarıyorum” dedi.

WhatsApp Image 2021 08 24 at 21.51.44 Ana Manşet

‘FELAKETE KUÇAK AÇACAK ŞEKİLDE’

Geçmişten ders alınmadığını belirten Uğurtay, “Samsun’da önceki yıllarda, İlkadım İlçesi Mert Irmağı yatağında yapılan TOKİ konutlarında yaşanan ve ölümle sonuçlanan sel hatıralarımızda iken, yeniden yapılan konutlar ders almadığımızı göstermiştir. Kıranköy’de yapılmakta olan 2. Etap TOKİ konutlarının yerleşim sahasının aktif heyelan sahasında olduğunu, raporlarla ve fotoğraflarla açıklandı. Hatta, daha önce yapılmış olan, alt kotlardaki 1. Etap TOKİ konutlarının da aynı durumda olduğunu, yine çekilen fotoğraflarla ve gözlemlerle açıkladı. Ancak tüm uyarılara rağmen yapılaşma devam ediyor. Aynı şekilde Atakum ilçemizde, Balaç Mahallesi altındaki Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı çevresindeki yapılaşmalar ise, ileride olabilecek felakete kucak açacak şekilde” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2021 08 24 at 21.52.20 Ana Manşet

‘İNSAN HAYATI, RANTLARDAN ÖNEMLİ’

‘Felaketler göz göre göre geliyor, başka yerlerde suçlu aranmasın’ diyen Uğurtay, “Ladik İlçesi’nden geçmekte olan Kuzey Anadolu Fayının meydana getireceği bir deprem, aşırı yağışlar aktif heyelanları tetikleyecektir. Sonrasını düşünmek bile istemiyorum. İnsan hayatının rantlardan daha önemli olduğunu, devam eden yapılaşmanın engellenmesi, mevcutların da yerleşim olmadan iskana kapatılması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor, yetkilileri bir kez daha uyarıyorum” diye konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir