UÇAK BİLETİ TAVAN FİYATINA ZAM

Bakan Uraloğlu, Türkiye genelinde bu yıl mart sonu itibarıyla uçuş iptaliyle ilgili 1413 başvuru yapıldığını aktardı. Uçak bileti tavan fiyat uygulamasının Bakanlık koordinasyonunda yapıldığını vurgulayan Uraloğlu, "İç hat direkt uçuşlarda bilet tavan fiyatı, 1 Mayıs-31 Temmuz 2024 tarihleri arasında bir uçuştaki biletlerin yüzde 80'i için 2 bin lira, kalan yüzde 20'lik kısım için ise 3 bin 250 lira olarak uygulanacaktır. 1 Ağustos 2024 tarihinden itibaren ise yüzde 80'lik kısım için 2 bin 500 lira, kalan yüzde 20'lik kısım için 4 bin lira olarak uygulanacaktır," ifadelerini yineledi.

Hava yolu işletmelerinin serbest piyasa koşullarında faaliyet gösteren ticari kuruluşlar olduğunu vurgulayan Uraloğlu, hava meydanlarına uçuş başlatılması, ilave hat konulması, uçuş saatlerinin değiştirilmesi gibi hususların hava yolu işletmelerinin kendi kararına bağlı olduğunu belirtti.

Uraloğlu, "Hava yolları, filo yapıları, filo müsaitliği, slot saatleri ve filolarındaki hava araçlarının bağlantıları çerçevesinde uçuş saatlerini kendileri belirleyerek talepte bulunmaktadır," dedi. Uçuş başvurularının ilgili mevzuat kapsamında Bakanlık tarafından değerlendirildiğini de ekledi.

Geçtiğimiz ay açıklanan uçak bileti tavan fiyatı, yüzde 85'lik kısım için 2 bin TL'ye yüzde 15'lik kısım ise, 3 bin 350 TL olarak belirlenmişti.

TAVAN FİYAT BELLİ OLDU

Böylelikle yeni yapılan zamla beraber, 2 bin TL olarak belirlenen tavan fiyat 2 bin 500 oldu.

Yurt dışı çıkış harcına rekor zam! Yurt dışı çıkış harcına rekor zam!

HABER AJANSI: AA

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: AA