Havallimanlarında yeni dönem.Ulaştırma alanında düzenlemeleri içeren Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilerek, yasallaştı. Bundan sonra o kurallar geçerli olacak.

Havalimanlarında yeni dönem için düğmeye basıldı. Türk Sivil Havacılık Kanunu'nun Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulu ve hava güvenliğiyle ilgili düzenlemeyi içeren Kanun teklifi TBMM'den geçti. O kurala uymayan yolcular uçağa alınmayacak.

UÇAĞA ALINMAYACAKLAR

Yolcular, havalimanlarına girerken, yanlarındaki eşyaları ile birlikte teknik cihazlarla ve bundan sonra gerektiğinde el ile aranacaklar. Havacılık güvenlik tedbirleri, kapsamında can ve mal güvenliğini sağlamak, yasa dışı eylemleri önlemek için polis dışında özel güvenlik görevlileri tarafından da yerine getirilecek.

MEB duyurdu! İşte en fazla öğretmen açığı olan branşlar MEB duyurdu! İşte en fazla öğretmen açığı olan branşlar

Yolcu kendisinin ve eşyasının elle aranmasını kabul etmediği takdirde havaalanı ve hava aracına kabul edilmeyecek.Uçağa bindirilmeyecek.

Yeni düzenlemeye göre, tüm yolcular, havacılık güvenliğinin ihlal edilmemesiyle sınırlı olmak üzere havalimanlarına ve uçak ve helikopterlere geçerken, yanlarındaki eşyaları ile birlikte teknik cihazlarla ve gerekli görüldüğü hallerde el ile kontrol edilecek ve aranabilecek. Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası anlaşma hükümleri saklı olacak.

Özel güvenlik görevlilerinin üst aramasını el ile yapılabilmelerine havaalanı mülki idare amirinin yazılı emrine istinaden genel kolluk gözetiminde yapabilecekler. Havacılık tesislerine girişte, kişilerin üstünü, eşya, bagaj, kargo ve mallarını teknik cihazlarla ve gerektiğinde el ile kontrol edebilecek ve arayabilecek.

Güvenlik sistemi veya cihazlarla yapılan kontrol sırasında bagaj, kargo ve diğer mallar, havacılık güvenliğinin ihlal edileceği şüphesinin ortaya çıkması durumunda, havaalanı mülki idare amirinin yazılı emrine istinaden yolcusu veya sahibi olmaksızın genel ve özel kolluk gözetiminde özel güvenlik görevlileri tarafından teknik cihazlarla ve gerektiğinde el ile aranabilecek; açılabilecek ve taşınması yasaklı nesneler emanete alınabilecek. Bu konuda, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun adli aramaya ilişkin hükümleri saklı olacak.

Ulaştırma alanında düzenlemeler içeren Türk Sivil Havacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: AA