Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, araç muayene hizmetlerini özelleştirme kapsam ve programına dahil etti.

Cumhurbaşkanlığı'nın konu ile ilgili kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, 13 Ekim 1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu kapsamında bulunan araç muayene hizmetlerinin özelleştirme kapsamına alınmasına karar verildi.

Ev sahiplerini ilgilendiren iddia! Aylık kiranın yüzde 20'si vergi olarak Maliye'ye gidecek Ev sahiplerini ilgilendiren iddia! Aylık kiranın yüzde 20'si vergi olarak Maliye'ye gidecek

ÖZELLEŞTİRME SÜRECİ VE YÖNTEMLERİ

Özelleştirme işlemleri, işletme hakkının verilmesi, mülkiyetin gayri ayni haklarının tesisi, gelir ortaklığı modeli, işin gereğine uygun hukuki tasarruflar veya kiralama yöntemleri gibi çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilecek.

Bu işlemler, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından birlikte belirlenecek şartlara göre yapılacak.

Kamu hizmetinin sürekliliğini sağlamak amacıyla, özelleştirme işlemlerinin 15 Ağustos 2027 tarihine kadar tamamlanması planlanıyor.

ÖNCEKİ DÜZENLEMELER VE GELECEK PLANLARI

2021 yılında yapılan düzenleme ile araç muayene ihalesi için imtiyaz sözleşme süresinin bitiminden en az 5 yıl önce gerekli plan, proje ve altyapı işlemlerinin başlatılması ve yeni ihalenin en geç 15 Ağustos 2027 tarihine kadar sonuçlandırılması kararlaştırılmıştı.

2024 YILI ARAÇ MUAYENE ÜCRETLERİ

Traktör, motosiklet ve motorlu bisikletler: 927,60 TL

Otomobil, minibüs, kamyonet, römork, yarı römork ve arazi taşıtları: 1.821,60 TL

Kamyon, tır, çekici ve otobüs: 2.432,40 TL

Özelleştirme sürecinin başlamasıyla birlikte, bu ücretlerde artış yaşanması bekleniyor.

ALINTI: KAMU SON HABER

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Aslı Atasoy