TÜVTÜRK'te araç muayenesi ödemeleri için yeni dönem başladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, araç muayenesi ödemeleri için yeni bir süreç başlatıldı.

Bakan Abdulkadir Uraloğlu'nun açıklamasına göre, araç muayene ücretinin kredi kartıyla yapılması durumunda "Ödeme Hizmet Bedeli" alınacağını belirtti.

Bu yeni uygulama ile araç sahiplerine ödeme tercihlerinde esneklik sağlanmış oldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren firmaların alması gereken belgelerle ilgili güncel verileri de paylaştı.

Samsun Fanta Fest ne zaman? Biletler nasıl alınacak? Samsun Fanta Fest ne zaman? Biletler nasıl alınacak?

Ocak 2024 itibarıyla mali ve mesleki yeterlilik şartlarını sağlayan 9 bin 600 firma için Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yetki Belgesi'nin düzenlendiği ifade edildi.

Bakan Uraloğlu, Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösterecek gerçek ve tüzel kişilerin almaları zorunlu olan Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yetki Belgesi (TİO YB) ücretlerinde 2021 ve 2022 yıllarında indirim yapıldığını belirtti.

2024 yılı için alınacak TİO Yetki Belgesi bedelinin 965 bin 246 TL olarak belirlendiği açıklandı.

TİO Yetki Belgesi, karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu taşımacılığı ile kombine taşımacılık faaliyetlerine olanak tanıyor ve 5 yılın sonunda belirlenen ücretin yüzde 15'i alınarak 5 yıl daha uzatılabiliyor.

Kredi kartıyla araç muayene ücretlerinin ödenmesi durumunda komisyon alınması konusuna ilişkin bir soruya cevap veren Bakan Uraloğlu,

Araç sahiplerinin muayene istasyonlarında ve TÜVTÜRK'ün resmi internet sitesinde araç muayene ücretini kredi kartıyla ödemesi halinde "Ödeme Hizmet Bedeli"nin tahsil edilebileceğini belirtti.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER