Tütün, fındık derken sıra şekerde…

14 şeker fabrikasının özelleştirilmesi kararı Samsun’un en önemli istihdam sahası olan Tekel Tütün Fabrikası işletmelerinin özelleştirilmesi ile kentimizde yaşanan ekonomik kaosu çağrıştırmıştır.  Kent nüfusunun yaklaşık üçte ikisinin emekli olduğu malum işletmeler kapatıldıktan sonra bir anda 10.000 kişi işsiz ortaya çıkmış ve işsizlerin sayısı giderek artış kaydetmiştir.

Şeker Fabrikaları sadece şeker üretmemektedir. Binlerce çiftçinin geçim kaynağıdır.  14 fabrikada çalışan ortalama 50 kişiden 700-1000 işçinin işinden olması ile konu kapanmamaktadır. O kentte şeker pancarı üreticileri ve satıcıları, nakliyecileri  başta olmak üzere binlerce kişi işsizler ordusuna katılacaktır.

Özelleştirme gelirlerinin ise ülke ekonomisine katkı sağlayacağı beklenemez. Çünkü cari açık  Cumhuriyet tarihinin en üst seviyelerindedir. Üstelik yatırım yapılan kamu yatırımları zarar etmesi bir yana müteahhittin zararları yapılan anlaşmalar gereği devletin kasasından ödenmektedir.

Büyük metropollerimizde nispeten iş sahaları geniş olduğundan sokaklarda ekonomik refahın izlerini görebilmek mümkündür. Az veya çok insanlar belirli bir yaşam standardını yakalamayı becerebilmektedir. Ancak ülkenin 5 büyük kentinin dışındaki yerleşim alanlarında sefaletin ve ekonomik kaosların tüm izleri alenen görülmektedir.

Yaklaşık 1 haftadır kızımın tayini nedeniyle Şırnak Silopi’de bulunmaktayım. Buralar adeta Afrika kabileleri gibi insanlar geçinebilmenin mücadelesini vermektedir. İş sahaları olmadığından doğal olarak Irak ve Suriye’den kaçak eşya getirilmekte ve kaçakçılık had safhada olduğundan bu oluşuma emniyet tarafından yapılabilecek bir yaptırım bulunmamaktadır.

Özelleştirmeler ile ekonomiye katkı değil aksine ülke ekonomisine darbe vurulmaktadır. Kamu kurumlarında kullanılan ve kiralanan araçların giderleri dahi 14 şeker fabrikasının satışından elde edilecek gelirleri karşılayabilecek düzeydedir.

Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesinin diğer bir handikabı Nişastalı şekerin tatlılarda kullanılacak olmasıdır. Bu sektör ise ABD’nin tekeli altındadır. Böyle olunca da insan ister istemez bu fabrikaların özelleştirilmesinin ardında bu firmaların rolünün olup olmadığı sorgulanmaktadır. Tütün üretim sahalarında fındıklar söktürülmesi teşvik edilmiş, belli bir bedel ödenerek söktürülmüş, dolaysıyla fındığımız da yok edilmiştir. Tütün, fındık derken şimdi de sıra şekere gelmiştir. Böylece ülke samanı bile ithal eder hale gelmiştir.

Kısacası, tarım ve hayvancılık gibi dünyada söz sahibi olduğumuz değerlerimiz birer birer, maalesef yok edilmekte…

YORUM EKLE

banner849

banner826