doğa yataks cemre
 
5s dikey akın bilgi

Türkkan Gitti, Erhan Usta Geldi! O Şimdi Grup Başkanvekili

Türkkan-Gitti,-Erhan-Usta-Geldi!-O-Şimdi-Grup-Başkan-Vekili11
Daha Fazla Göster

Türkkan Gitti, Erhan Usta Geldi! O Şimdi Grup Başkanvekili İYİ Parti Grup Başkanvekilliği görevinden istifa eden Lütfü Türkkan’ın yerine daha öncede MHP’de Grup Başkanvekilliği yapan Samsun Milletvekili Erhan Usta seçildi.

 

Bingöl’de şehit yakınına küfür etmesinin ardından görevden alınan Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın yerine İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta geçti. Usta daha önce de MHP’de Grup Başkanvekilliği görevinde bulunmuştu.

Turkkan Gitti Erhan Usta Geldi O Simdi Grup Baskanvekili 2 Ana Manşet

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın Bingöl’de şehit yakınına küfür etmesi ile gündeme oturmuştu. Hem siyaset cephesinden hem de sosyal medyada Lütfü Türkkan’ın görevden alınması için çağrılar yapıldı. Gelişmelerin ardından Türkkan, Meral Akşener’in talimatıyla görevinden istifa etti. Türkkan’ın görevi bırakmasının ardından grup başkanvekilliğine kimin getirileceği merak konusu oldu.

Turkkan Gitti Erhan Usta Geldi O Simdi Grup Baskanvekili 4 Ana Manşet

Görevden alınan Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın yerine geçecek isim dün yapılan seçimlerden sonra belli oldu. Akşener’in Meclis’teki temsilciliğini Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta yapacak. Daha önce de MHP’de de Grup Başkanvekilliği yapan  Usta, disiplin kurulu kararıyla ihraç edilmişti.

Turkkan Gitti Erhan Usta Geldi O Simdi Grup Baskanvekili 3 Ana Manşet

 

NE OLMUŞTU?
Lütfü Türkkan, Bingöl’deki yurttaşa müdahalesi ve küfrü nedeniyle tepki görmüştü.

Türkkan, sosyal medya hesabından yayınladığı videoda gergin ortam nedeniyle doğru olmayan kendisine de yakışmayan ifadeler kullandığını belirterek “Milletimizden özür diliyorum” ifadesini kullanmıştı.

Yaşananların ardından İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, grup başkanvekilliği görevinden istifa etmişti.

Turkkan Gitti Erhan Usta Geldi O Simdi Grup Baskanvekili 1 Ana Manşet

 

ERHAN USTA KİMDİR?

1966 yılında Havza’da dünyaya geldi. Ekonomist, Planlama Uzmanı; İlk ve orta öğrenimini memleketi Havza’da yaptı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümünü bitirdi. ABD Northeastern Üniversitesinde İktisat Politikası ve Planlama dalında bölüm birincisi olarak master derecesi aldı. Celal Bayar Üniversitesi İktisat Ana Bilim Dalında doktora çalışması devam etmektedir. 25 ve 26. Dönemde Samsun Milletvekili seçildi. MHP Grup Başkanvekili olarak görev yaptı. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Usta, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Turkkan Gitti Erhan Usta Geldi O Simdi Grup Baskanvekili 5 Ana Manşet

 

BULUNDUĞU GÖREVLER
Halen Celal Bayar Üniversitesi İktisat Anabilim Dalında doktora çalışması devam eden Erhan Usta, Devlet Planlama Teşkilatı (Kalkınma Bakanlığı)’nda Uzman Yardımcısı, Uzman, Daire Başkanı, Genel Müdür, Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapmıştır. İstanbul Finans Merkezi Koordinatör Yardımcılığının yanı sıra 10 sene süreyle İç Denetim Koordinasyon Kurulu Üyeliği, kamu şirketlerinde yönetim kurulu üyelikleri görevlerinde bulundu.
Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye Genel Seçimleri’nde Milliyetçi Hareket Partisi’nden Samsun milletvekili seçildi.11 Ekim 2016 tarihi itibarıyla MHP grup başkanvekilliği görevini yürüttü.

MHP’DEN İHRAÇ EDİLMESİ
MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, 2019 Aralık ayında yaptığı açıklamada “Jest ile rest arasında bir harf farkı var. İttifak olmazsa olmazımız değil” diyerek Samsun’da 7 belediye istediklerini ancak AK Parti’nin 2 belediye verdiğini söylemişti.

AK Parti İl Başkanı Hakan Karaduman da bu sözlere “MHP’nin 10 ilçede iddialı olduklarına ancak gülebilirim. Daha önce hatırladığım kadarıyla 5 ilçe yönettiler” diye yanıt vermişti.

Bu gelişmelerin ardından MHP Samsun İl Başkanı Taner Tekin, Cumhur İttifakı ruhuna aykırı faaliyetlerinden dolayı görevden alınmış Samsun Milletvekili Erhan Usta da Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilmişti.

MHP yönetimi tarafından Merkez Disiplin Kurulu´na sevk edilen MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, kararı “Samsunlu seçmenlerimizin ve partimizin hukukunu korumaya çalıştım. Bütün yaptığımız bu. Ben disipline sevk edilecek herhangi bir şey yapmadım” diye değerlendirmişti.

İYİ PARTİ DEVRİ
Usta yaşananlar üzerine istifa etmiş, seçimlerde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı için bağımsız aday olmuştı. Daha sonra İYİ Parti’ye katılan Usta Genel Başkan Yardımcılığını yürütüyor. Erhan Usta, Lütfü Türkkan’ın istifası üzerine İYİ Parti vekillerince yapılan seçimin ardından grup başkanvekili görevine getirildi.

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir