Türkiye'nin lezzetleri Samsun'da!

Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencilerinden olan Fatih Avcı önderliğinde 15 üniversite öğrencisinin emekleriyle açılan "70 ilin yöresel ürünleri" Atakum'da sergileniyor.  

70 İlin Yöresel Ürünleri Fuarı'nın organizatörü, 19 Mayıs Üniversitesi'nde Beslenme ve Diyetetik öğrencisi Fatih Avcı, "Biliyorsunuz ki 19 Mayıs Üniversitesi'nin öğrencileri Türkiye'nin her yerinden geliyorlar. Biz de dedik ki yörenizde ne varsa çadırını kuralım ve fuarını düzenleyelim. Öğrenciler kendi memleketlerinde bulunan yöresel firmalarla anlaştılar. Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversite Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu'nun destekleriyle de bu fuarı açtık. Halkımızın ilgisi de çok güzel. Bizler, onlarca stant ve çocuk eğlence alanları ile 22 Ekim tarihine kadar Samsun halkına hizmet edeceğiz” ifadelerini kullandı.

ÜRÜNLERİNİ SERGİLEDİLER
Kocaeli'nden Samsun'a pişmaniye tanıtımı için gelen Kemal İnan "Yöresel Etkinlikler Fuarı için Samsun'a geldik. Halkın ilgisi beklediğimizin üzerinde oldu. İnşallah ilerleyen zamanlarda bu tür organizasyonlar olursa Samsun'u ziyaret edeceğiz. Samsun'u çok sevdik" dedi. 

Afyon'dan Samsun'a sucuk tanıtımı için gelen Celil Zor "3 ay öncede Samsun'a bir tanıtım için gelmiştik, ilgi çok güzeldi. Bu fuara da standımıza da ilgi oldukça yoğun" diye konuştu.

KARSLI BABA KIZ ÇOK MUTLU
Kars'ın Boğatepe Köyü'nden gelen ve peynir üretimi yapan Mustafa Dikmen ve kızı Tuğçe Dikmen, "Tanıtım amaçlı bu tür fuarlara hep katılıyoruz. Samsunluların ilgisi standımıza çok iyi. Karadenizliler kaşar peynirini çok seviyor. Satışlarımız çok güzel" dedi.

HER DERDE DEVA
Çankırı'dan gelen Ali Korkmaz, "Çankırı'dan Samsun'a tuz çeşitlerimizi getirdik.  Dünyanın hiçbir yerinde böyle mineralli bir tuz yok. En sağlıklı ve en doğal tuz Çankırı'dan çıkıyor. Samsun artık bizi tanıyor. Devamlı geliyoruz ve buradaki fuarlara katılıyoruz. Samsun'u çok seviyoruz. Halkın ilgisi de çok güzel" diye konuştu.
Trabzon'dan Samsun'a gelen, ölüm hariç her derde deva olduğunu söyleyen çörek otu yağı üretimi yapan Erdal Satılmış, "İnsanların gözü önünde çörek otu yağını çekip veriyoruz. Halkın ilgisi fuara ve standımıza çok güzel" dedi.
Yıllarca Samsun'da öğretmenlik yaptığını ve emekli olduktan sonra Giresun'da fındık ve fındık ezmesi üretimi yapmaya başlayan Nadir Şenemre, "Fındık ezmesi konusunda çok iddialıyız. İçerisinde zerre kadar yabancı madde yoktur. Tüm Türkiye'yi böyle fuarlarda gezerek ürünlerimizi tanıtıyoruz. İlgi çok güzel. Beklediğimizden daha güzel bir ilgi var" diye konuştu.

Ankara Beypazarı'ndan gelen Musa Babam, "Samsun'a, kendi yöremize ait 80 katlı ev baklavamızı, Beypazarı burmasını, dolmalar ve birçok ürün getirdik. Ürünlerimize Samsunluların ilgisi çok yoğun. Fuar çok güzel gidiyor" dedi.
Atakum'da gerçekleştirilen "70 İlin Yöresel Ürünleri Fuarı" hakkında vatandaşlar ise, fuarı çok beğendiklerini, farklı ürünleri görerek ve tadarak alma fırsatı olduğu için çok cazip geldiğini söylediler.

Merve İLHAN - Emre ÖNCEL

YORUM EKLE

banner849

banner826