Türk-İş, her ay yaptığı "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması"nın Eylül 2022 sonuçları açıklandı. Eylül ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 7 bin 245 TL, yoksulluk sınırı 23 bin 600 TL olarak hesaplandı. Bekar bir çalışanın 'yaşama maliyeti' aylık 9 bin 470 TL oldu.

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen 'yoksulluk sınırı' ise 23 bin 600 lira olarak hesaplandı. Bekar bir çalışanın 'yaşama maliyeti' aylık 9 bin 470 lira olarak belirlendi.

market ic 1

GIDA HARCAMASI BİR YILDA YÜZDE 130 ARTTI

Ankara'da yaşayan 4 kişilik ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 5,15 artarken, son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 130 oldu.

Araştırmaya göre, eylül ayında süt ve peynir fiyatları gerilerken, yoğurt fiyatları sabit kaldı. Balık ve dana eti fiyatı gerilerken, kuzu eti yüzde 7, tavuk eti yüzde 8, yumurta yüzde 11 zamlandı.

Dikkat! ATM'lerin yuttuğu paralar krizi büyüyor: İadesi haftalarca sürüyor Dikkat! ATM'lerin yuttuğu paralar krizi büyüyor: İadesi haftalarca sürüyor

zeytinyagi ic 2809

ZEYTİNYAĞI BİR AYDA YÜZDE 12 ZAMLANDI

Nohut, kuru fasulye ve kırmızı mercimeğin fiyatları geriledi. Yeşil mercimeğin fiyatı düştü. Kuru fasulye fiyatı yüzde 21 yükseldi. Bulgurda yüzde 7, makarnada yüzde 6 fiyat artışı görüldü. Pirinç ve irmik fiyatları yükseldi. Un ve ekmek fiyatı aynı kaldı.

Ayçiçek yağının fiyatı değişmedi, margarin fiyatı düştü, zeytinyağı bir ayda yüzde 12 zamlandı. Çay ve ıhlamur fiyatları gerilerken şeker fiyatı sabit kaldı.

SALÇA YÜZDE 51 ARTIŞLA EYLÜL BİRİNCİSİ

Bal yüzde 27, pekmez yüzde 21, reçel yüzde 19, yeşil zeytin yüzde 27, siyah zeytin yüzde 18, baharatlar yüzde 9 zamlandı. Salça yüzde 51 artışla eylül ayının en çok zamlanan gıdası oldu.

Semt pazarlarında maydanoz, kıvırcık gibi salata yeşilliklerinin ve pırasa, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerin fiyatları yükseldi. Patates fiyatları değişmedi. Soğan ve domates fiyatı geriledi. Salatalık, biber, patlıcan, kabak fiyatları ise arttı.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.