banner1223

Mermer Ocağı İçin “çed Gerekli Değildir” Kararı Durduruldu

Elazığ 2. İdare Mahkemesi, Tunceli’nin Pertek ilçesi Koçpınar köyünde bulunan özel bir şirkete ait mermer ocağı için verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararının yürütmesini durdurdu.Tunceli Valiliği tarafından 2014 yılında Pertek...

Mermer Ocağı İçin “çed Gerekli Değildir” Kararı Durduruldu
Elazığ 2. İdare Mahkemesi, Tunceli’nin Pertek ilçesi Koçpınar köyünde bulunan özel bir şirkete ait mermer ocağı için verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararının yürütmesini durdurdu.
Tunceli Valiliği tarafından 2014 yılında Pertek ilçesi Koçpınar köyünde bulunan özel bir şirkete ait mermer ocağı için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir kararı vermişti. Kararın iptali amacıyla Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Sözcüsü Barış Yıldırım tarafından Elazığ 2. İdare Mahkemesi’nde dava açıldı.
Açılan dava kapsamında Elazığ 2. İdare Mahkemesi, 'Yürütmeyi Durdurma' kararı verdi. Mahkeme karar gerekçesinde şunları kaydetti:
"Olayda, madencilik projelerinden 25 hektar ve üzeri çalışma alanında açık işletmelerin Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin Ek-I (Çevresel Etki Değerlendirilmesi Uygulanacak Faaliyetler) listesinde yer aldığı, 25 hektardan geniş bir alanı kapsayan bu projenin ÇED'e tabi faaliyetlerden olduğu, 'Çevresel Etki Değerlendirilmesi Gerekli Değildir' kararının projenin tamamını kapsamaması ve EK-II listeye tabi faaliyet olarak değerlendirilmesi sebebiyle ilgili projenin çevreye olabilecek muhtemel olumsuz etkilerini değerlendirmeye matuf olmayacağı, proje için verilen arama ruhsatının 99,05 hektar olması karşısında, Bakanlığa yapılacak başvuru ve bu başvuru üzerine Çevre Yasası ve ÇED Yönetmeliği kapsamında yapılacak olan değerlendirmelerin bu kapsamda ve ormanların önemini belirten açıklamalar çerçevesinde ele alınarak prosedürün bu şekilde işletilmesi gerekirken, söz konusu projeye 'ÇED Gerekli Değildir' kararı verilmesinde ve buna bağlı olarak işletme ruhsatı verilmesinde hukuki isabet görülmemiştir. Öte yandan, dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç ve imkansız zararların doğabileceği de açıktır. Açıklanan nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin, uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 sayılı Kanunun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına karar verildi.”
Tunceli genelinde 145 madencilik projesi bulunuyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1226

banner1127

banner1148