Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçtiğimiz ay yayımladığı Finansal İstikrar Raporu'nda kredi kartı kullanımına dair önemli uyarılarda bulunmuştu. Bankacılık sektörü kaynaklarına göre, bu uyarılar doğrultusunda bankalara yeni talimatlar gönderildi.

BAYRAM SONRASI UYGULAMAYA KONULACAK

Bayram sonrasında uygulamaya konulması planlanan tedbirler arasında en dikkat çekeni ise kredi kartı limitlerinde yapılacak değişiklikler oldu.

Ekonomi yönetiminde yaşanan değişikliklerin ardından Türkiye'de parasal sıkılaşma adımları hız kazanırken, bu ekonomi modeline uygun iktisadi tedbirler de ardı ardına geliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'deki enflasyonun bir kısmının 'talep enflasyonu' olduğunu belirterek, ekonomiyi soğutmak adına yeni adımlar atmaya hazırlanıyor.

KREDİ KARTLARI İÇİN YENİ DÜZENLEMELER YOLDA

Aylardır kamuoyunun gündeminde olan ve uygulanması planlanan kredi kartı düzenlemesi için beklenen adımın bayram sonrasında atılacağı öğrenildi.

Bir süredir hem Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) hem de TCMB tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde, Türkiye'de kredi kartı limitleri ile maaş orantısının bozulduğu ortaya konmuştu. Mevzuata aykırı limitler sunan bankalara ise ilk uyarı gönderilmişti.

İkinci el araba satışında dikkat çeken karar! İkinci el araba satışında dikkat çeken karar!

KREDİ KARTI LİMİTLERİ DÜŞÜRÜLECEK

BDDK mevzuatlarına göre, kredi kartı limitleri müşterilerin yıllık kullanım sürelerine bağlı olarak aylık gelirlerinin 4 ile 8 katına kadar artırılabiliyor. Ancak, Türkiye'de birçok banka, yeni kart sahiplerine dahi gelirlerinin 10 katı veya daha fazlası limit açarak mevzuata aykırı davranıyor.

Kredi kartı alışveriş hacmi, geçtiğimiz aylarda alınan kredi kartı akdi faiz oranlarının artırılması önlemleri sonrasında azalma gösterse de, mevcut kullanım oranları ekonomi yönetimini tatmin edecek seviyelerden uzak kalıyor. Bu durumun, 16 Haziran'da başlayan Kurban Bayramı sonrasında uygulanacak yeni düzenlemelerle kısmen düzeltilmesi bekleniyor.

GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Çok sayıda banka, şu anda kart limitlerini önemli ölçüde kullanmamış müşterilerin limitlerini ve aylık gelirlerini yeniden gözden geçirecek. Bu düzenlemeler sonucunda, kredi kartı limiti olması gerekenin üzerinde olan müşterilerin limitleri, aylık gelirlerinin 4 ile 8 katı arasında olacak şekilde ayarlanacak.

ALINTI: KAMU SON HABER 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER