Türkiye'nin 81 ilinde geçerli olacak yeni bir değişiklik için hazırlıklar başladı. Elektrik, su, doğalgaz ve internet abonelerini yakından ilgilendiren flaş bir gelişme meydana geldi. Artık herkes için ZAS yaptırmak zorunlu olacak.

Türk Reasürans ve DASK Genel Müdürü Selva Eren, önümüzdeki günlerde Meclis gündemine gelecek torba yasa ile zorunlu deprem sigortasının yerine Zorunlu Afet Sigortası (ZAS) uygulamasına geçileceğini açıkladı.

Eren, ZAS’ın yeni bir vergi uygulaması olacağı yönünde kamuoyunda yanlış bir algı oluştuğunu belirterek, “ZAS’ın genel şartları ile vergi paketinin aynı torba yasa içinde yer alacak olması kafaları karıştırdı. Ancak ZAS’ın vergiyle yakından uzaktan herhangi bir alakası yok” dedi.

ZAS BİR VERGİ DEĞİL

Selva Eren, yasa çıktıktan sonra ZAS’ın deprem, sel, orman yangını gibi tüm doğal afetleri kapsayacağını belirtti. Eren, yeni dönemde köy yerlerinin de kapsam içine alınacağını vurguladı. Örneğin, orman yangınlarında köydeki evlerin zarar görmesi durumunda bu zararlar da karşılanacak.

Eren, ZAS ile iki yeni kontrol noktasının daha eklendiğini belirtti. Önceden deprem sigortası sadece elektrik ve su aboneliklerinde zorunluydu, ancak ZAS ile doğalgaz ve internet abonelikleri de zorunlu hale gelecek. Böylece, elektrik, su, doğalgaz ve internet aboneliklerinde ZAS şartı aranacak.

DEVLET DESTEĞİYLE YENİ ZORUNLU AFET SİGORTASI

Eren, ZAS’ın ilk üç yılında devlet desteği olacağını da vurgulayarak, “Bu yeni ürünle ilgili olası hasarlarda devlet destek sağlayacak. Buna koruma desteği de diyebiliriz.

Dul ve yetim maaşlarına ekstra zam geldi! Dul ve yetim maaşlarına ekstra zam geldi!

Bu açıdan değerlendirildiğinde, ZAS vatandaşların üzerinde ek bir maliyet oluşturmayacak, aksine çok kapsamlı bir poliçeyi devlet desteği ile almış olacaklar” dedi.

Zorunlu Afet Sigortası, vatandaşlara geniş kapsamlı bir koruma sunarak, birden fazla afet türünde güvence sağlamayı hedefliyor. Bu yeni uygulama ile vatandaşlar, devletin ciddi desteği ile daha kapsamlı bir sigorta poliçesine sahip olacaklar.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER