doğa samsun surucu kursu cemre
       
5s dikey arslan Mega Halı

Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor! 100 Gün Ücretsiz

Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor! Kıdem Tazminatında Yeni Süreç
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüm Çalışanı İlgilendiriyor! 100 Gün Ücretsiz  2012’de başlayan Genel Sağlık Sigortası Türkiye’de ikamet eden herkese uygulandı. Çalışanların genel sağlık sigortası primleri işverenleri tarafından ödeniyor. İşsiz kalanlar ise kendi primlerini ödemek veya gelir testi yaptırmalı. İşte milyonlarca çalışanı ilgilendiren durumun detayları.

Genel sağlık sigortası hayata geçtikten sonra Türkiye’de ikamet eden herkes genel sağlık sigortalısı olmuştu. 2012’den bu yana uygulanan genel sağlık sigortası, sağlık hizmetlerinin kapsamını nüfusun tamamına yaydı.Çalışanların genel sağlık sigortası primleri işverenleri tarafından ödeniyor.

GELİRDE SINIR NE?
Emekliler ve SGK’dan malullük, dul ve yetim aylığı alanlar ise prim ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanıyorlar. Bunun dışında işten ayrılanlar ve eşleri üzerinden sağlık hizmeti alanlar eşlerinin ölümü sonrası bir müddet sağlıktan ücretsiz yararlanma hakkına sahip.Genel sağlık sigortası primi sabitlenince gelir testi yalnızca primin kim tarafından ödeneceğini belirlemek için yapılmaya başlandı.

Kişinin sosyal güvencesi yoksa ve 2021 yılı için yaşadığı hanede kişi başı gelir bin 192.5 TL’nin altındaysa bu kişinin primini devlet ödüyor.Eğer gelir bunun üzerindeyse kişinin 107.33 TL prim ödemesi gerekiyor. Bazı durumlarda ise bu primin hemen ödenmeye başlanmasına gerek yok.

HEMEN BAŞLAR MI?
Milliyet’in haberine göre, çalışırken genel sağlık sigortası primi işverenler tarafından yatırıldığı için sağlık hizmetlerinden prim ödemeksizin yararlanan kişiler işsiz kaldıklarında genel sağlık sigortasından yararlanmak için kendi primlerini ödemek veya gelir testi yaptırmak durumunda. Çalıştığı süre yeterli olmayanların elini çabuk tutması gerekiyor.

İŞSİZLER 3’E AYRILIYOR?

İşsiz kalanları sağlık hizmetleri açısından 3’e ayırmak gerekiyor. İşsiz kalan fakat son 3 yılda en az 600 gün prim ödemesi olan kişiler işsizlik sigortasından maaş almaya başlayacakları için işsiz kalır kalmaz gelir testi yaptırmak veya genel sağlık sigortası primi ödemek zorunda değil.

Bu kişiler 6 ay boyunca işsizlik maaşı alacakları için bu sürenin sonuna kadar ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanacaklar.

İşsizlik maaşı alınan süre boyunca işsizlik maaşı alan kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler de sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanırlar.

Yani eşi işsiz kalan ve işsizlik parası almaya başlayan bir ev kadınının da gelir testi yaptırması veya genel sağlık sigortası primi ödemesi gerekmez.

İŞSİZLİK SİGORTASINDA MAAŞ ALAMAYANLAR NE YAPACAK?

İşsiz kalan fakat işsizlik sigortasından maaş alamayan kişilerin tamamı, işten ayrıldıktan sonra 10 gün daha sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. İşsiz kalan herkese 10 gün sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı sağlanmaktadır.

İŞ BULUNCA…

Bu nedenle işsiz kalan kişilerin eğer bir sağlık sorunları varsa 10 gün içinde bu sorunla ilgilenmeleri ve hastanelere başvurmaları çok önemli. Bu süre sonunda gelir testine girilmesi veya 107,33 TL prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanılması gerekmektedir.

.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir