banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

04.06.2020, 08:34 87

TÜKÜRÜKLE VİRÜSLER YOK EDİLİR Mİ?

Tükürük üzerine araştırma yapan bir başka ekip de ABD, UCLA’dan (University of California, Los Angeles). Ekibin başında tükürük eksperi adıyla nam salmış Dental Araştırmalar Enstitüsü Başkanı, oral biyoloji profesörü Dr. David Wong bulunuyor. Wong 2 yıl sürecek ‘tükürük haritası’ projesinin lideri aynı zamanda. Dr. Wong, “Tükürüğün iyileştirici doğası, onun protein içeriklerinden kaynaklanıyor. İleride faydalı içeriklerini izole ederek merhem ve kremlerde kullanıyor olacağız.” diyor ve kullanılan diş macunu ve ağız yıkama sularının tükürüğün kalitesini olumsuz yönde etkilediğini sözlerine ekliyor.

Ancak ‘tükürük haritası’ projesinin esas amacı, tükürüğü kanser dahil pek çok hastalığın teşhisinde kullanabilmek. UCLA laboratuvarlarında “Oral FluidNanoSensor Test” (OFNASET) cihazı geliştirmişler bu hedef için. 2 yıl sonra haritalandırma aşaması tamamlandığında, herhangi bir muayenehanede bu cihaz aracılığıyla bir tükürük damlasından kişinin ne hastalığı olduğu tespit edilebilecek. Bu da örneğin kanser teşhisinde kullanılan X ışını görüntüleme, ultrason ve manyetik rezonans görüntüleme gibi hastaya zarar da verebilecek yöntemlerden kurtulmak anlamına geliyor. Erken teşhisi de kolaylaştırıyor.

US NationalInstitute of DentalandCraniofacialResearch (ABD Ulusal Dental ve Kafatası Araştırmaları Enstitüsü) araştırmacılarının son raporuna göre de tükürüğümüzde bulunan çok amaçlı proteinler deri yaralarını iyileştirmekte kullanılabilir. Nature Medicine Dergisi’nde yayınlanan rapora göre tükürükteki SLPI adlı bir protein yara iyileştirmede etkin bir rol oynuyor. Raporun esas can alıcı noktası ise, bu proteinin AIDS’e yol açan HIV virüsünü öldürme kabiliyetine sahip olması. Bu nedenle HIV öpüşerek bulaşmıyor.”

***

 MASKEYİ TAM TAKIN BURNUNUZ AÇIK OLMASIN. ASLA YARIM TAKMAYIN.

ISLANINCA YEDEĞİYLE HEMEN ELLERİNİZİ, 70 DERECE KOLONYAYLA TEMİZLEYİP YENİ MASKE TAKINIZ.

MÜSLÜMANSANIZ BUNU YAPINIZ

MASKE TAKMAK YETMEZ. SOSYAL MESAFEYİ DE KORUYACAĞIZ

Tükürük deyip geçmeyin Yüce Allah’ın yarattıklarının gücüne bakın. Kobranın tükürüğüyle düşmanını zehirlediğini belgeselden bir daha izleyin.

Her şeyi yapan

Odur O( Hu Allah Hu).

Yorumlar (0)
banner1474
24°
az bulutlu
Namaz Vakti 11 Temmuz 2020
İmsak 03:08
Güneş 05:05
Öğle 12:45
İkindi 16:44
Akşam 20:16
Yatsı 22:04