doğa samsun surucu kursu duru
 
5s dikey izosam bilgi

Tükenmişlik Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Tükenmişlik Sendromu Nedir Belirtileri Nelerdir
Daha Fazla Göster

Tükenmişlik Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? En güçlü sebepleri, yoğun stres ve kaldırılamayacak iş yükü olan tükenmişlik sendromu bir hastalık değil, kişinin hayatına hastalıkları davet eden ciddi bir etkendir

İş yerinde eskisi kadar muhteşem işler çıkaramadığınızı düşünüyorsanız, yorgunluk ve bıkkınlık artık benim hayatımın vazgeçilmez bir parçası oldu, diyorsanız ciddi kararlar almanın vakti gelmiş demektir.

Kişinin mükemmeliyetçi bir yapıya sahip olması bu sendromu hayatımıza çeken en büyük etkenlerden biridir. Tükenmişlik sendromu ile ilgili en şaşırtıcı bilgi ise çalışma hayatına büyük bir heyecanla ve istekle başlayan kişilerde daha çok görülmesidir. Sinsice ilerlemesi en büyük tehlikedir ve acilen önlem alınması gerekir.

Belirtiler Nelerdir?
Kişilerin işle ilgili mevcut şartlarına göre değişen ve sayısız nedeni bulunan tükenmişlik sendromunun belirtileri; duygusal, zihinsel ve fiziksel olarak üç ana grupta toplanır.

Duygusal belirtiler: keyif alamama, ümidini kaybetme, öz güvenini kaybetme, kendini değersiz görme, ani öfkelenme, çaresizlik, hayal kırıklığı, eleştiri kabul etmeme

Zihinsel belirtiler: bir türlü karar verememe, sürekli dalgın olma, dikkat eksikliği, unutkanlık hali, konsantre olamama, sıkılma, erteleme isteği, hiçbir şeyden emin olamama

Fiziksel belirtiler: sürekli yorgun hissetme, sindirim sistemi sorunları, kalp atışındaki düzensizlikler, genellikle ve hızlıca hasta olma, iyileşememe, özellikle bel, sırt ve boyun gibi bölgelerde yaşanan, kronikleşen ağrılar, solunum sistemi sıkıntıları, nefes alamama, uyuyamama, uyanamama, kalitesiz uyku

Tükenmişlik Sendromu Evreleri
Tükenmeye doğru giden yol dört aşamalıdır. Aslında tükenmişlik sendromu gidişatını bu dört aşama en güzel şekilde anlatmaktadır.

1. Evre – Şevk ve Coşku
İsminden de anlaşılacağı gibi kişi büyük hedefler belirleyerek, şevkle çalışır. Büyük beklentileri vardır ve iş her şeyin önündedir. Tüm zorlu koşullara rağmen görevlerini yerine getirmek ve başarı sağlamak çabasındadır. Artık sadece iş vardır.

2. Evre – Durağanlaşma
Kişi yorulmaya başlar. Varacağı nokta ile ilgili ümitleri de giderek azalır. Karşısına çıkan engelleri önceden önemsemiyordur. Ama artık hepsi ona rahatsızlık verir. Sadece çalışmak fikri, hayatı ıskalama ile eş değerdir. Hayat böyle nasıl devam edecektir? Tükenmişlik sendromu artık sahnededir.

3. Evre – Engellenme
Kişi kendisini mutsuz eden olumsuz koşulları değiştiremeyeceğini görür. Tüm sistemi sorgular ama bir çıkış yolu bulamaz. Hayatını devam ettirebilmek için çalışmak zorundadır. Yoğun bir şekilde kendini engellenmiş hisseder. Artık bir karar vermesi gerekmektedir. Ya bu durum ilerleyecektir ya kendini çekecektir ya da bu halden kaçınacaktır.

4. Evre – Umursamazlık
Aşk biter. İş için duyulan o şevk yerini inançsızlığa, umutsuzluğa ve çaresizliğe bırakır. İşte kazanılan doyum yerini büyük bir mutsuzluğa bırakır. Kişi tükenir.

Tükenmişlik Sendromu Nasıl Çözülür?

Bu durumdan kurtulmak için bireylerin kararlılıkla yapması gereken şeyler vardır. Ancak kesin çözüm için sadece kişinin çabası yeterli değildir. İş yerindeki olumsuz koşullar değişmedikçe kişinin çabası belli bir düzeyde kalacak ve yetersiz olacaktır. Tükenmişlik sendromu hem çalışana hem de iş yerine zarar vermeye devam edecektir.

Bireysel olarak alınabilecek önlemler:

Öncelikle durumu kabul etmek ve konu ile ilgili bilgi sahibi olmak
Hayata biraz daha huzur katmaya çalışmak
İş değiştirmek veya işe ara vermek
Güzel bir tatil yapmak
Hayatın içindeki tekdüzeliği engellemek
Hobi edinmek
Stres yönetimini öğrenmek
İnsani sınırları bilmek ve kabullenmek
İşle ilgili hedefleri küçültmek
Kendini tanımak ve gerçek ihtiyaçlarını tekrar belirlemek
Tükenmişlik sendromundan kurtulma yolları için bu önlemleri almakla birlikte motivasyonunuzu yükseltecek çalışmalar yapmanız zihin ve beden sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Tükenmişlik Sendromu Duygusal Belirtileri Nelerdir?

Tükenmişlik sendromu duygusal belirtileri: keyif alamama, ümidini kaybetme, öz güvenini kaybetme, kendini değersiz görme, ani öfkelenme, çaresizlik, hayal kırıklığı, eleştiri kabul etmeme.

Tükenmişlik Sendromu Zihinsel Belirtileri Nelerdir?

Zihinsel belirtiler: bir türlü karar verememe, sürekli dalgın olma, dikkat eksikliği, unutkanlık hali, konsantre olamama, sıkılma, erteleme isteği, hiçbir şeyden emin olamama.

Tükenmişlik Sendromu Fiziksel Belirtileri Nelerdir?

Fiziksel belirtiler: sürekli yorgun hissetme, sindirim sistemi sorunları, kalp atışındaki düzensizlikler, genellikle ve hızlıca hasta olma, iyileşememe, özellikle bel, sırt ve boyun gibi bölgelerde yaşanan, kronikleşen ağrılar, solunum sistemi sıkıntıları, nefes alamama, uyuyamama, uyanamama, kalitesiz uyku.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir