Kurban Bayramı tatili bir kesim için biterken 9 gün tatil yapan vatandaşlar ise dönüş için hazırlığa başladı. Özellikle hafta sonu yoğunluğun yaşanması beklenirken kendi aracıyla yola çıkacak olanlara önemli uyarı geldi.

iPhone kullanıcılarını sevindiren özellik iPhone kullanıcılarını sevindiren özellik

Bayram öncesi trafik denetimlerinin sıklaştığı bu dönemde, sürücülere önemli hatırlatmalar yapılmaya devam ediyor. Trafik yasalarına uygun hareket etmek, olası cezalardan kaçınmanın anahtarı olarak vurgulanıyor.

Kurban Bayramı tatilinde güvenli bir seyahat için bazı önlemler alınması gerekiyor. Bu önlemler arasında TÜVTÜRK'ün belirlediği muayene zamanlarına uymak ve araç muayenesini zamanında yaptırmak son derece önemli olarak gösteriliyor.

Trafikte araç muayenesiz yakalanan sürücüler 1.507 TL'lik ceza ödemek durumunda kalıyor. Ayrıca egzoz emisyon testi yaptırmayanlar için bu ceza 9.943 TL'ye kadar çıkarken, gecikme zamlarıyla birlikte muayenesiz araç kullanımı cezaları ise 16.550 TL'yi buluyor.

Bayram tatili öncesinde bu testleri ihmal etmemek, trafik cezalarından kaçınmak için kritik önem taşıyor. Bu şekilde, bayram süresince karşılaşılabilecek sorunlar en aza indirgenir.

TRAFİK CEZALARI NE KADAR?

Trafik cezaları genellikle ihlalin ciddiyetine ve yapılan yanlışa göre değişiyor. Türkiye'de son yapılan güncelleme ile birlikte bazı trafik ceza tutarları ise şu şekilde:

Kırmızı ışık ihlali: 2.540 TL

Hız sınırını aşma cezası: Hız limitinin %10'unu aşmak için 335 TL, %30'unu aşmak için 986 TL, %50'sini aşmak için 2.540 TL

Alkollü araç kullanımı: 7.106 TL

Seyir halinde cep telefonu kullanımı: 1.007 TL

Emniyet kemeri kullanmama: 367 TL

Ehliyet veya ruhsat belgesi olmama: 1.507 TL

Araç muayenesiz kullanım: 1.507 TL

Egzoz emisyon testi yapmama: 9.943 TL

Öte yandan cezaların yanı sıra gecikme zamları da bu rakamlara ekleniyor. Cezalar zamanla güncellenebilir veya değişiklik gösterebilirken bu sebeple güncel bilgi ve detaylar için ilgili trafik mevzuatına başvurmak daha sağlıklı bilgi almayı sağlar.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: KAMU SON HABER