Hilas Otel

Çelik İnşaat

Vampir Kelebek TBMM gündeminde

Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Karadeniz bölgesini tehdit eden vampir kelebeği TBMM gündemine taşıdı.

Vampir Kelebek TBMM gündeminde

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Avrupa'dan Türkiye'ye yayılan ve son yıllarda Karadeniz Bölgesi'nde tarım arazilerini ciddi anlamda tedit eden vampir kelebeği TBMM gündemine taşıdı.

Mecliste yaptığı konuşmada Karadeniz bölgesinde tarım sorunlarına değinen Örs, "Fındık ihracatından yaklaşık 3 milyar dolar gelir elde ediyoruz. Trabzon, Giresun ve Düzce'ye kadar yaklaşık 500 bin civarında insanımız fındıktan geçiniyor. Ancak hükümetin yanlış politikaları nedeniyle insanlarımız mağdur ediliyor." dedi.

Fındık fiyatlarının geç açıklanmasının üreticileri mağdur ettiğini belirten Örs, "Dünya piyasalarında fındık fiyatını belirlemek için kalitenin arttırılması gerekir. Bunun için de bozuk toprağın düzeltilmesi, bölgesel ve ortak bir toprak yönetim politikasının oluşturulması lazım." diye konuştu.

Karadeniz bölgesinde araziler bir çok sorun yaşandığını ifade eden Örs, "Bölgemizde birçok sorun yaşanıyor. Yurt dışından gelen ve halk arasında 'vampir kelebek' olarak bilinen zararlı böcek, başta fındık ve çay olmak üzere Karadeniz Bölgesi'ndeki tarım ürünlerini ciddi şekilde tehdit etmektedir. Tarım ürünleri bu böceklere karşı direnç gösteremiyor. Ayrıca kimyasal gübreler topraktaki organik canlıların azalmasına neden olmaktadır. Toprak asitlik derecesinin düşük olmasıyla da fındık kalitesi düşüyor." ifadesini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER