banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Karadeniz'de büyük tehlike

Doğu Karadeniz büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kaldı. Yabancı istilacı böcek türleri tarım arazilerine zarar veriyor.

TRABZON 14.01.2019, 13:00
Karadeniz'de büyük tehlike

Yurtdışından geldikleri anlaşılan ve 2000'li yılların başından itibaren hızla yayılan yabancı istilacı böcek türleri büyük bir tehlike arzediyor. Böcekler hem ormanlara hemde tarım arazilerine zarar veriyor. 

Vampir kelebek oalrak bilinen tür ve yine bitki dünyasının kanseri olarak isimlendirilen Drakula böceği fındık bahçelerini istila etti. Atatürk Köşke Ormanı'nda da ağaçlarda kuru gözleniyor. 

KTÜ Orman Fakültesi Orman Entomolojisi ve Koruma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Eroğlu, yaptığı açıklamada, "Bu kadar eski olduğu için ve çok sayıda tür bir yerden başka bir yere taşındığı için bazı türlerin kökeninin izini sürmek bile çok zorlaştı. Günümüzdeki çok farklı şekillerde ve yollarla taşınabiliyorlar. Taşınan bu türler yabancı türler olarak adlandırılıyor. Fakat bunların içindeki bazıları taşındıkları yerlerde aşırı derecede çoğalıyorlar ve önemli zararlar meydana getiriyorlar. Bu istilacı türler genellikle insan etkileri ile taşınıyorlar. Taşındıkları yerlerde kalıcı popülasyonlar oluşturuyorlar. Kalıcı popülasyonlarda serbestçe yayılma eğilimde oluyor. Başta bitki, hayvan, çevre ve insan sağlığı için tehditler oluşturuyor. Yabancı türler taşındıkları yerlerde şöyle bir örnek vermek gerekirse, orantısız suç kullanma potansiyeline sahipler. Varlıklarını sürdürme, yaşama, gelişme bakımından diğer türlere göre orantısız bir güç kullanıyorlar. Aşırı derecede çoğalabiliyorlar. Ülkemize veya bölgemize bazen bir ya da iki tane böcek türü buraya ulaşıyor” dedi.

Bir çok hastalığında nedeninin bu böceklerin olduğunu ifade eden Eroğlu, “Habitat kaybı kuşkusuz günümüz gezegeninde yaşam çeşitliliği için en büyük tehdittir. IUCN’nin kırmızı listesinde tanımlanmış toplam türlerin yüzde 85’i için ana tehdit habitat kaybı olarak gösterilmektedir. Yabancı istilacı türler bir ekosistem üzerinde diğer türlerden çok daha büyük bir etkiye sahiptirler. Bu kadar zararlı yapan, ekosistem üzerinde diğer türlerden çok daha büyük orantısız bir etkiye sahip olmalarıdır. Geçmişten günümüze bilinen çok önemli hastalık ve zararlılarla ilgi sorunların merkezinde çoğunlukla bu türler yer almaktadır” diye konuştu.

Yorumlar (0)
banner1311
22°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 16 Eylül 2019
İmsak 04:42
Güneş 06:08
Öğle 12:35
İkindi 16:05
Akşam 18:51
Yatsı 20:12