banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

10.10.2019, 09:21

Toplumun Nefesi;19 Mayıs Stadında yaşananlar !!

Merhaba kıymetli okuyucularım;

Bu gün sizlere Cumartesi akşamı oynanan liderlik mücadelesinden çok 19 Mayıs Stadında yaşananları ve tedirginlikleri dillendirmek ve bununla ilgili çözüm odaklı önlemlerin alınması konusunu işleyeceğim.

Bu konuyu işlememim en büyük nedeni, bu camiaya aşina birisi olarak, zamanında futbol hakemliği yapmam ve şu anda da Samsun ilinde il gözlemcisi olarak görev almamdır.

Statla ilgili gözlemlerine saygı duyduğum adı bende saklı bir arkadaşımın yaşadıklarını ve gözlemlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Buyrun yaşadıklarını birlikte okuyalım;

Kendisinin kombine biletinin olmasına rağmen, yerine bir başkalarının oturduğunu, oturan şahısa yerin kendine ait olduğunu belirtmiş olmasına rağmen, ben kalkmıyorum git başka yere otur demesi üzerine, bende özel güvenlik personeline durumu ilettim, ama onunda etkisi olmadı. Biraz daha üstelesem kavga çıkacaktı.

Ben derbi veya normal maçlarda dahi yerime geldiğimde oturamayacaksam, kombine almamnın, pasolig için bedel ödemenin ne önemi var. Bazı stad görevlileri, bazı özel güvenlikciler, tanıdıklarını kontrolsüz olarak yan kapıdan stada sokmakta ve bu sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bunun sonucunda bu tür karmaşalar yaşanmaktadır.

Batı alt aile türbününde takımımız gol attığında insanlar sevinçlerini ayağa kalkıp paylaştığında türübünün yıkılacak derecede sallandığını ve insanların tedirgin olduğunu gözlemledim.

Maçın bitiminden sonra, çıkış merdivenlerinin darlığı ve dönemeçli oluşu nedeniyle insanlar sıkışmakta ve birbirlerini ezecek duruma gelmektedir.

 İnsan, bir yangın veya panik halinde burada ciddi ezilmeler ve yaralanmaların olmasından korkmaktayım. Bu sorunun acil olarak çözülmesi ve seyircilerin güvenli ve hızlı çıkışlarının sağlanması için plan üretilmelidir.

Sonuç olarak: Hepimiz takımımızın başarısını izlemek ve destek olmak için stada geliyoruz. Fakat daha güvenli maçlar izleyebilmemiz için  yukardaki bahsettiğim konularla ilgili sorunların çözülmesi acil olarak gerekmektedir.

Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır. ( Kazım İLHAN )

TOPLUMUN VE AİLENİN EN BÜYÜK İLACI DOĞRU İLETİŞİMDİR. ( Kazım İLHAN )

Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim. Saygılarımla Hoşça kalın.

kilhan61@hotmail.com  

                                                                                                                    KAZIM İLHAN                                                                                                                                                                                                     

                                                                                                                     SOSYOLOG VE AİLE DANIŞMANI                   

                                                                                                        

Yorumlar (0)