banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

08.10.2019, 09:07

Toplumun Nefesi; Dumansız hava sahasının getirisi..         

Merhaba kıymetli okuyucularım;

Daha önceki yazılarımda iki konuyu ele almıştım. Bunlardan birincisi; Sağlıklı ve medeni bir toplum inşa etmek istiyorsak, öncelikle insana ve çevreye saygı duymayı öğrenmenin önemi ve önlemlerinden bahsetmiştim.

Bu konuda Tramvay duraklarının giriş ve çıkış alanlarının bulunduğu yerlerde izmarit kutularının olmaması nedeniyle yerler sigara izmaritinden geçilmediğini köşemde yayımlamıştım.

Samsun Büyükşehir Belediyesi ( Sam Ulaş ). tarafından Tramvay durak alanlarına, DUMANSIZ HAVA SAHASI amblemlerinin yerleştirmesi aynı zamanda tramvaylarda da anons edilmesi ortak alanlarda birbirimize olan saygının bir farkındalığı olarak görmekteyim.

Bu alanlar buralarla sınırlı kalmamalı, örnek vermek gerekirse yolcuların yoğun olduğu otobüs duraklarına da bu dumansız hava sahası yazı ve görsellerinin yerleştirilmesinin gerekliliğinin bilinmesini isterim. Bu nedenle Samsun Büyükşehir Belediyesi ne ( Sam Ulaş ) teşekkür ederim.

İkinci konu ise; Herkes işini böyle sevse başlığını attığım yazımdaki Otobüs şoförü Şafak Bayram’dan söz etmek istiyorum.

Atakum’a gitmek için Belediye ekspres otobüsünü bekledim ve otobüs geldi binerken otobüs kaptanının, her binen yolcuya hoş geldin demesi neticesinde kendisine şu soruyu sormak zorunluluğunu hissettim ve sordum, artık belediye tarafından böyle yeni uygulamamı başlatıldığını, bana verdiği cevabı sizlerle paylaşıyorum.

Günümüzde insanlar ufak tebessümler ve güler yüze ihtiyaç var. Bende bir vatandaş olarak insanların psikolojisini bildiğim için, çalışırken, hatta normal yaşantımda insanlara karşı davranışlarımı tartarak hareket ediyorum.

Benim kullandığım arabaya ilk defa binenler hoş geldiniz cümlesine erkekler selam vererek bayanlar kolay gelsin diyerek dileklerini sunuyorlar. Anlatacak çok güzel duygular var. En önemlisi insanlara ve öğrencilere karşı davranışımdan memnun kalan Kuzey Afrikalı öğrenci memleketine has olan Fildişinden yapılmış anahtarlık hediye etti. İnsanlar duygularını kendine öz anlatmaktadır. Vatandaşlardan Allah razı olsun. Onların sayesinde iş sahibi oldum.

Bu örnek davranışıyla bizlere ve diğer şoförlere farkındalık yaratan Otobüs şoförü Şafak Bayram kendisinin çeşitli bahanelerle işten çıkartıldığını ve hukuk yoluyla hakkını arayacağını belirtti.

Ayrıca ; E-1 ve E-5 Ekspres otobüs şoförlerinden bazılarının  cep duraklarından işaret edilmesine rağmen ana yola çıkıyorlar ve  kırmızı ışıkta bekliyorlar, halbuki yanan bir kırmızı ışık var yolcu el ettiği halde cep durağından çıkmanın bir anlamı var mı? Varsa oda halka değil kendi saatlerine hizmet ettikleridir. Her şoför için bunu söylemek doğru değil fakat bu konuda ilgili birimlerin konuya çözüm odaklı yaklaşmalarıdır.

Sonuç olarak: Görevlerimizi birileri içinden çok, toplum için yapmanın farkındalığını yaşamak ve yaşatmak dileğiyle.

Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır. ( Kazım İLHAN )

TOPLUMUN VE AİLENİN EN BÜYÜK İLACI DOĞRU İLETİŞİMDİR. ( Kazım İLHAN )

 Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim. Saygılarımla Hoşça kalın.

kilhan61@hotmail.com                                                                                          KAZIM İLHAN                                                                                                                                                                                                     

                                                                                                                     SOSYOLOG VE AİLE DANIŞMANI                   

                                                                                                       

Yorumlar (0)