banner1518

banner1365

banner1526

banner1499

banner1496

banner1324

07.09.2020, 09:51 27

TOPLUMSAL TECAVÜZ VE TARAFLARI

Malum, ülkede gündem her an değişir. Bu değişim bazen olağan akış ile başlar, bazen ise kurguyla. Aslında nasıl başladığının da pek bir önemi yok. Çünkü asıl önemli olan o gündemi kimin yönettiği ya da faydalandığıdır. 
Bir bakarsınız sosyal medya yıkılıyor. Konu ne? Taciz! Konu ne Cinayet! Konu ne? Tecavüz. Konu ne? İşkence! Konu ne? Zavallı pati dostlar!
Şimdi diyeceksiniz ki, bu konularda bir şey olduğunda ortalığın yıkılması kötü bir şey mi? Varsın yıkılsın. Haklısınız yıkılsın. En sert şekilde tepki verilsin ve yapanlar en ağır cezayı alsın. 
Alsın almasına da madalyonun bir de diğer tarafı var ki, asıl pis olan ve kokan kısım işte burada. Orta da ya bir taciz, ya bir tecavüz, ya da işkence varken bir de bakıyorsunuz ki, “falanca partili” “falanca dernekli” falanca vakıflı”, “falanca görüşlü” diyerek adeta bir şerefsize “rozet” takılıyor. 
Sonra konu bir anda iki hatta daha fazla taraflara ayrılıveriyor. İyi de kim bu dediklerinizi yapanları savunur ki demeyin, bunu yapanların amacı karşıt gruplar oluşturup “sizin partili biri de bunu bunu yaptı” dedirterek, toplumsal mütabakat sağlanması gereken başlıklarda “toplumsal tecavüz” yapmaya başlıyorlar. 
Kimilerimiz bunu anlıyor. Sesini çıkarmıyor. Tepkisi varsa tepkisini, beddua edecekse bedduasını, yorum yapacaksa isyanını yazıyor ve geri çekiliyor. Ancak ne kadar acıdır ki bir çokları bu tuzağa düşüyor. 
Bir zaman sonra görüyorsun ki, “senin sapığın”, “senin tecavüzcün” gibi ağır yaftalamalar başlıyor. Normal şartlarda hep beraber lanet edeceğimiz konu ve insanları farkında olmadan sanki savunur gibi oluyorsun. 
Dikkat edin, ne zaman ki toplumun temelini sarsan bir olay olur, bir zaman sonra bu tartışmalar hemen peşinden başlar. Birileri hemen yakar fitilin ucunu ve başlar berbat bir temaşa. 
Allah hiç kimseyi farkında olmadan bile olsa bir sapığı, bir psikopatı, bir tecavüzcüyü, bir tacizciyi savunmak zorunda bırakmasın. 
Ancak Allah yine hiç kimseyi, bir pisliği lanetlemek isterken toplumu ayrıştırıp insanlara bir pisliğin rozetini takmak gafletinde de bırakmasın. 
Bu yazıyı neden mi yazdım. Aslında her gün yüzlerce olay oluyor ama son günlerin gündemi olan, bir tarikatın sözde liderinin 12 yaşında bir kıza yaptığı taciz, belki de tecavüzden dolayı yazdım.
Konuyla ilgili sanık ve kızın babası arasında geçen konuşmayı sonuna kadar dinledim. Dinledikçe bu adamın sadece bir sapık değil, nasıl sinsi bir şerefsiz olduğunu anladım. Tacizini ve sapıklığı anlatırken o kadar rahat ki, “olmazsa alayım” kızını demesi belki de en adi kısmıydı. 
“Dinen bir sakıncası yok ama şimdi toplum bunu anlamaz” diyor sapık adam, ama yine de “istersen alırım” kızı da diyebiliyor ardından. Sevgili Peygamber efendimizi de alet etmeye çalışıyor çaldığı minareye. 
Sonra ne mi oluyor. Sonra biz başlıyoruz asıl meseleyi unutarak tartışmaya. Ayrışmaya. Kim ki böyle bir konuda dahi birilerine rozet takar, işte bir başka tecavüz hikayesi de o zaman başlar. 
Ve olan yine mağdura oluyor. Çünkü bir zaman sonra ilk unutulan o oluyor!
 

Yorumlar (0)