doğa samsun surucu kursu duru
 
5s dikey izosam bilgi

Tokyo’da tarih yazdı! Busenaz Sürmeneli Altın Madalya Kazandı

Tokyo'da tarih yazdı! Busenaz Sürmeneli Altın Madalya Kazandı
Daha Fazla Göster

Tokyo’da tarih yazdı! Busenaz Sürmeneli Altın Madalya Kazandı 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda kadınlar boksta 69 kiloda Busenaz Sürmeneli, finalde Çinli Hong Gu’yu mağlup ederek olimpiyat şampiyonu oldu ve altın madalya kazandı

busenaz surmeneli 7688734 16 9 1628322151 880x495 1 Güncel

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda kadınlar boksta 69 kiloda Busenaz Sürmeneli, altın madalya kazandı.

Busenaz, çeyrek final maçında Ukraynalı Anna Lysenko yenerek yarı finale yükselmişti. Bu turda ise Hindistan’dan Lovlina Borgohain’le mücadele eden milli sporcu, müsabakadan 5-0’lık skorla galip ayrılarak adını finale yazdırdı.

busenaz surmeneli 57687 1600 1035 1 Güncel

Busenaz Sürmeneli, finalde Çinli Hong Gu altın madalya için rakip oldu. Busenaz, ilk raundu kaybetse de maçın kalan bölümünde üstün bir oyun sergiledi ve Türkiye’ye olimpiyat şampiyonluğunu getirdi. Milli boksör, olimpiyat tarihinin ilk altın madalyalı boksörü olarak da Türk spor tarihine geçti.

Türkiye’ye, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’ndaki ikinci altın madalyasını kazandıran Busenaz’ı, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da tebrik etti.

busenaz surmeneli 3244578789 1600 1128 Güncel

BUSENAZ SÜRMENELİ, ‘ÇOCUKLUK HAYALİM AVUÇLARIMDA’

Madalya töreninin ardından konuşan Busenaz Sürmeneli, “Tutamadım kendimi. Marşımızı dinlerken boğazım düğüm düğüm oldu. Çocukluk hayalim avuçlarımın içinde inanılmaz mutluyum. Buradan birkaç kişiye selam söylemeden edemeyeceğim. Sayın Cumhurbaşkanımıza söz vermiştim. Bu altın madalyayı ona armağan ediyorum. Benim buraya kadar gelmemde büyük emeği olan ekibim var. Onlara teşekkür etmek boynumun borcu. Rahmetli dedeme sözüm vardı. 1 sene önce Haziran 30’da vefat etmişti. Demişti ki ertelenince, ‘kızım ben göremem ama sen git kazan’ demişti. Dedeciğim görüyorsun şu anda beni. Sözümü tuttum sana karşı, inşallah daha da güzel olur” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir