Hilas Otel

Çelik İnşaat

Tesla ilkel mi ?

Tesla, elektrikli otomobil üreten, başında Elon Musk olan, maddi anlamda Dünya’nın en köklü otomobil üreticisi Ford’dan daha değerli durumda olan bir şirket. Tesla ile mücadele edebilmek için BMW, Daimler, Ford ve Volkswagen firmaları ortak girişimlerde bulunuyorlar. 

Yerli otomobilimiz ise Tesla’ya rakip bir otomobil olarak düşünülüyor. Şuan uzun menzilli, eksiksiz, elektrikli otomobil üretebilen 3 ülkeden biriyiz. Mimar ve Mühendisler Gurubu 2. ARGE İnovasyon Zirvesinde elektrikli ve yerli bir aracın tanıtımı yapıldı. Ancak bir prototip üretmek yeterli değil, seri üretimi, fason tedarikçileri, satış fiyatları, pazarlaması gibi arka planda ayarlanması gereken işin asıl kısmı duruyor. Dünya’ya meydan okuyan Tesla şuan seri üretime geçemediği için iflası söz konusu. Tayyip Erdoğan 5 babayiğidi işte bu arka planda kalan işleri halletmesi için onları bir araya getirdi. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanı Dr. Faruk Özlü, “Türkiye'nin Otomobili, aynı segmentteki otomobillerden daha kaliteli ve daha ucuz olacak” ifadesinde bulunmuştu. 4. Sanayi Devrimi ile ilgilenenler bilir ki bunlar ancak robot ve yazılım teknolojisi ile mümkün olmaktadır. Oysa Muharrem İnce “Ne otomobili, Tayyip Erdoğan 20 yıl geriden takip ediyor, otomobil teknolojisi çok ilkel” diyerek bu konuda danışmanlarının ne kadar bilinçsiz olduğunu ortaya döküyor. Kendisi muhtemelen bizim tekrar Tofaş üreteceğimizi sanıyor. İnsanda özgüven olmayınca, batı hayranlığı olunca inanması elbette güç oluyor. 

Muhalefet inanmaya dursun, dünyanın en büyük uçak şirketi Boeing, Türkiye’yi 5 stratejik ortaklarından biri olarak seçti ve sloganını “Boeing’i Türk yapıyoruz” diye seçti. Tesla, Türkiye’de kuracağı şarj istasyonların haritasını yayınladı. Bunlar şuan son 48 saat içerisinde gerçekleşen hadiseler. Seçimin sonucunu onlarda görmüş olacak ki yatırımlarını tanıtmaya başladılar. 

Cumhurbaşkanlığına değil de, sınıf başkanlığına aday olmuş gibi konuşan Muharrem İnce bir de diyor ki: “o 600 milletvekilini davet edip onlara anlatmak isterim”. Neyi anlatacaksın? Önce danışmanlarını değiştir, seni 81 milyon karşısında rezil ediyorlar. Türkiye dünyanın en iyi İHA’sını ürettiği gibi dünyanın en iyi otomobili üretmek için kollarını sıvadı. Bir araçta 10bin’e yakın değişik parça bulunuyor. Bunların hepsini Türkiye’de üretmeyi hedefliyoruz, robot teknolojisi ile üretmeyi hedefliyoruz, milli yazılım ile üretmeyi hedefliyoruz. Böylece tüm ülke Endüstri 4.0 ile uyum içinde olacak ve bu teknolojiyi diğer branşlarda da kullanacağız, bu yüzden Boeing ve diğer Teknoloji şirketleri Türkiye’ye yatırım yapıyor. 

Vizyon sahibi olmak bunu gerektiriyor. Hem Tesla’nın bile başaramadığı bir aşamayı geçeceksiniz hem de ülkeniz artık Endüstri 4.0 ile üretim yapıyor olacak. Endüstri 4.0 ile üretim yaptığımız da Avrasya bölgesinin en güçlü ülkesinden biri olacağız. 

Teknoloji konuşurken aslında siyaset konuşmak istemiyorum. Ancak harcanan potansiyelimizi gördükçe bir mühendis olarak buna kayıtsız kalamıyorum. Muharrem İnce en azından TMMOB’dan bilgi alsaydı onu bu konuda uyarırlardı. 

Fabrikasını yapmak mı, robotunu yapmak mı, yazılımını yapmak mı diye soruyor İnce. Apple’den sonra en çok cep telefonu satan Samsung, Amerikan yazılımı Android’den vazgeçmek ister. Bunun sinyallerini verdiği günlerde bana göre o dönem Iphone’a ciddi fark atan Note 7 cihazını piyasaya sürdü. O kadar hızlı satılıyordu ki Apple’in hisseleri hızlı bir düşüş yaşamaya başladı, çünkü o dönem Iphone aynı kasayı cilalayıp piyasaya sürüyordu, rekabette geri kalmıştı. Note 7 ile son sıçrayışını yapabilseydi Samsung muhtemelen kendi yazılımı Tizen’i ortaya sürecekti. Ama bu Note 7’yi güya pil sorunu nedeniyle dünyada patlatarak, uçak yolculuklarında korkular salarak Samsung’a zor günler yaşattılar. Aynı ürün şuan Note FE adıyla piyasada satılıyor ve kullanılıyor. 

4. Sanayi Devrimi ile her tarafımız robot olacak, bu robotları ilk etapta ithal edeceğiz, ancak bunlarla içli dışı olabilmek için önce rekabetçi ürünler üretmemiz gerekiyor, robotları da üretebildikten sonra yazılımlarını da yapacağız. Hepsi bir arada olmak zorunda. 

Yerli otomobil ile çok büyük bir meydan okuyoruz, kalkınmamızın anahtarı, İtalya’nın otomotiv merkezi Torino’da sürekli süreli yayınlarda bizim yerli otomobilimiz konu oluyor. 20 yıl geriden değil, 20 yıl ilerden öncülük edeceğimiz bir teknoloji. 
 

YORUM EKLE

banner1313

banner1308