banner1361

banner1365

banner1499

banner1334

Terme için kritik uyarı

banner1357

Terme'de yaşanan sel afetinin ardından uyarılarda bulunan Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, özellikle bulaşıcı hastalıklar konusunda yetkilileri göreve davet etti

TERME 26.06.2019, 13:39 26.06.2019, 13:53
481
Terme için kritik uyarı
banner1353
banner1375

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, Terme'de yaşanan sel afetinin ardından uyarılarda bulundu.

Sel felaketlerinin ardından en çok bulaşıcı hastalıkların görüldüğünü ifade eden Erkan, "Sellerden sonra öncelikle su ve besin kaynaklı ishalli hastalıkların ortaya çıkmasını beklenir. Burada temel etken, su, kanalizasyon altyapılarının zarar görmesi, özellikle de sağlıklı içme ve kullanma suyu sağlanmasında görülen aksaklıklardır. Sellerden sonra yuvaları bozulan fare gibi kemiricilerin ve yılan, akrep gibi canlıların oluşturduğu sağlık risklerinde artış görülebilir. Fare gibi kemiriciler sel ortamında artar ve enfekte fare idrarı ile kontamine olan sel suları ile bütünlüğü bozulmuş ciltlere temas sonrası "leptospirozis" olguları görülebilir" dedi.

Erkan ayrıca, "Sivrisinek üreme alanlarında bir artış olması, bölgede sel öncesinde varsa sıtma olgularını artırabilir. Suların içindeki sıvı ve katı atıkların cilde temas etmesi sonucu deri enfeksiyonlarının da artmasını beklenir. Selin ev ve ev eşyalarını etkilemesi, sel geçtikten sonra da etkili olur. Bu etkileme, sağlık sorunlarını uzun döneme yayar. Bu arada, sel sırasında yaşanan sağlık sorunlarının zamanında tedavi edilmemesi, sağlık sorunlarını ağırlaştırır, komplikasyonlara yol açar, tedaviyi zorlaştırır" uyarılarında bulundu.

ÖNERİLERİ SIRALADI

Başkan Erkan, bölgede yaşanabilecek olumsuzluklara karşı bir dizi öneride de bulundu.  1- Sel riski olan bölgede, hangi sağlık sorunlarının yaşanabileceği önceden değerlendirilmelidir. 2- Düzenli bir bilgi toplama sistemine sahip olmak, kritiktir. Yoksa, oluşturulmalıdır.  Bu salt bürokratik bir işlem olarak kabul edilmemelidir; bununla, olası hastalıkların/sağlık sorunlarının erken belirlenmesi ve zamanında müdahalesi mümkün hale gelir. 3- Selden etkilenen evlerde yaşayanlar hergün ziyaret edilerek, sağlık sorunları izlenmelidir. 4- En önemli ihtiyaç, sudur. Sel bölgesindekilere, günlük ihtiyacı kadar temiz su sağlanmalıdır. Su dezenfeksiyonu için en kolay ve en hızlı etki gösteren yöntem klor uygulamasıdır. Suların sürekli dezenfeksiyonu sağlanmalı, sağlıklı olmayan sular için, evlere klor tabletleri dağıtılmalıdır. 5- Halk, kaynağını bilmediği suları kullanmamaları uyarılmalıdır. Sel sularıyla temasın önlenmesiyle ilgili eğitim yapılmalı, bu durumla karşılaşanların ciltlerini sabunlu suyla yıkaması önerilmelidir. 6- Kısa sürede, vektör kontrol önlemleri alınmalıdır. Sıtma için, bu çok önemlidir. Fare ve benzeri kemiricilerin risk durumu da değerlendirilmelidir.
7- Aşılama hizmetleri aksatılmadan sürdürülmelidir. Özellikle gebe ve çocukların rutin aşıları aksatılmamalıdır. Sel sırasında toprak, çamur, vb. ile kirlenmiş, derin yarası olanların tetanos bağışıklaması yapılmalıdır.

EŞGÜDÜM ÖNEMLİ
Erkan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Sel felaketinin yaşandığı bu bölgede, olayın tüm izleri silinene kadar, sorumlu kurumlar olan Terme Belediyesi ve Kaymakamlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Sağlık Müdürlüğü eşgüdüm içinde en üst seviyede duyarlılık göstermek suretiyle çalışma sergilemelidirler. Terme’de yaşanan sel felaketi zaten zor durumda olan kırsal bölgede yaşayan vatandaşlarımızı daha da zor bir duruma sokmuştur. Yetkililerin yapmış olduğu açıklamalar sözde kalmamalı, en  hızlı ve etkili şekilde sorunun üzerine gidilmelidir. Bu, aynı zamanda bölgede yaşanan travmanın, ekonomik, sosyal ve psikolojik  etkilerinin en aza indirilmesi için de önemlidir. Konuya ilişkin tüm sorumlu kurumları göreve davet ediyor, sürecin kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşılmasını diliyoruz.


 

Yorumlar (0)
23°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 15 Ağustos 2020
İmsak 03:59
Güneş 05:37
Öğle 12:44
İkindi 16:33
Akşam 19:41
Yatsı 21:12