banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

Terme'de yiyecek ve giyecek sıkıntısı var - Samsunspor haberleri

banner1357

Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, yaşanan sel felaketinde ilçede 321 evin oturulamaz hale geldiğini belirterek, "Bu evlerde insanların yiyecek ve giyecek ile ilgili sıkıntıları var" dedi

TERME 29.08.2019, 13:12 29.08.2019, 15:01
236
banner1353
banner1375

Samsun'da yaşanan sel felaketinin vurduğu ilçelerden Terme'de Belediye Başkanı Ali Kılıç, 321 evin oturulamaz halde olduğunu ancak bu evlerde yaşayan insanların yiyecek ve giyecek sıkıntıları bulunduğunu söyledi.

TANKERLERLE SU TAŞIYORUZ
Selden sonra birçok kuruluşun Terme'ye yardımcı olduğunu dile getiren Başkan Kılıç, "Biz de belediye bütçesiyle ve büyükşehirin tankerleriyle hemen hemen her bölgeye içme suyu dağıttık. Sadece Emirsuyu dediğimiz 221 mahalleyi besleyen hatta bir sıkıntımız var. Oraya yeni bir hat döşeniyor. Böyle bazı mahallelerimizde su eksiğimiz var. Ama o mahallelere tankerlerle  su taşıyoruz.  Sel sebebiyle 321 evimiz oturulamaz hale geldi. Bu evlerde insanların yiyecek ve yiyecek ile ilgili sıkıntıları var. Bu vatandaşlarımıza gıda, battaniye ve hijyen ürünleri yardımı yapıyoruz. Ayrıca hayvanları olan vatandaşlarımıza da yem yardımında bulunuyoruz" diye konuştu.  

YOL SORUNU BÜYÜK
Fındık sezonu olması nedeniyle büyük sıkıntı yaşadıklarını vurgulayan Ali Kılıç, "Bu nedenle üreticilerin fındıkları sular altında kaldı. Ayrıca insanların bahçesine ve harmanına ulaşması lazım. Biz acil durumlarda müdahale ediyoruz. Ancak  yol sorununu hemen çözmemiz mümkün değil. Yine de menfezlerde köprü geçişlerinde önlemler alıyoruz. Geçiş sağlamaya çalışıyoruz' dedi.

İKİNCİ KEZ FELAKET YAŞADIK
Köy yollarında yaklaşık 30 milyon TL, ekili alanlarda ise  83 milyon TL'yi bulan bir hasar meydana geldiğini dile getiren Kılıç, "Fındık, mısır, soya ve çeltik tarlalarında ciddi hasar var.  Çünkü bir önceki selin yaralarını sarmaya çalışırken tekrar bir sel felaketinin yaşanması üreticiyi kötü etkiledi" dedi.  

EMNİYET ŞERİDİNİ KALDIRMIŞLAR
Terme'de yıkılan ve iki vatandaşın yaralandığı köprüde bariyer ve emniyet şeridiyle önlem almalarına rağmen vatandaşların şeridi ve bariyerleri kaldırdıklarını ve kazanın da bu nedenle meydana geldiğini anlatan Kılıç, "Bu görüntüler MOBESE kayıtlarında var. İki yaralımız var" bilgisini verdi.

BİR AFETİ DAHA KALDIRAMAYIZ
Terme'de halen ulaşımla ilgili ciddi sıkıntı yaşandığını aktaran Başkan Kılıç, "Çünkü köprülerimiz yıkıldı. Bu durumun baraj yapılmasına vesile olması lazım. Acilen Terme ve Salıpazarı'na baraj yapılması ve çalışmaların biran önce başlaması gerekir. Bizim yeni yaptığımız köprüye DSİ, '80 metrenin altında köprü yapılamaz diye' onay vermedi. Yeni köprü yapıyoruz projesi 80 metre. Doğru haklılar. Terme Irmağı'nın 80 metre genişliğe dönüştürülmesi lazım. Çünkü merkezde bu ırmağın yatağı 40 metre. Bu yapıların Terme Belediyesi bütçesi ile istimlak edip yapılması mümkün değil. Biz artık  kim suçlu ya da kim suçsuz tartışması yapmayalım. İlla birilerinin ölmesi mi lazım. Bizim devletimiz büyüktür. Bu proje hayata geçirilsin . Bugün bir kriz var. Eğer baraj ve ıslah çalışmaları yapılırsa bizim için bir fırsat olacaktır. Bu şehir bir daha afeti ve seli kaldıramaz. Yetkilileri ve devletimizi baraj ve diğer çalışmalarla ilgili adım atmaya davet ediyoruz" görüşünü dile getirdi.

VATANDAŞLARA ÇAĞRI 
Ev ve iş yerleri zarar gören vatandaşları Kaymakamlıklara, ekili alanları selden zarar gören vatandaşları ise Tarım İlçe Müdürlüklerine başvurmaları çagğrısı da yapan Ali Kılıç, "İnşallah onlara can suyu olacak ve bir nebze de olsa rahatlatılacak bir şekilde yardım gelir" dedi.

Dilber BAHADIR - Mustafa İNAN
 


 

Yorumlar (0)
banner1474
25°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 14 Temmuz 2020
İmsak 03:12
Güneş 05:07
Öğle 12:46
İkindi 16:44
Akşam 20:14
Yatsı 22:01