banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

08.09.2019, 09:02

TELEF…

"“Büyükbaş hayvan yüklü tır devrildi. 19 büyükbaş hayvan telef oldu.” 
“Ahır yangınında 10 hayvan telef oldu.” 
“Sel felaketi 3 kişi öldü 15 hayvan telef oldu.” 
“Zehirlenen köpeklerden 12 tanesi telef oldu.” 
 
Türk Dil Kurumu Büyük Türkçe Sözlük'te "TELEF" kelimesini şöyle tanımlanmış: 
 
1-Hayvanı yok etme, öldürme.  
2-hlk. Boş yere harcama, yıpratma  
 
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğünde: 
1- Aç, susuz, bakımsız; "Beş gündür telef zavallı" 
2-Zayi olma, ölme olarak tanımlanmış. 
 
Neden insanlar ölüyor da hayvanlar telef oluyor?  
 
Kuruyan çiçeklerimiz  için bile;  "Komşum, diktiğim gül kurudu öldü."  ya da  "Balkonumdaki fesleğen tutmadı, öldü." deriz, "telef oldu gülüm, fesleğenim" demeyiz de "öldü" deriz.  
 
Peki neden hayvanlar için  "öldü" demiyoruz "telef" oldu diyoruz?   
 
Hayvanı "mal" olarak gören yasaların ve buna bağlı zihniyetin dile yansımasıdır bu telaffuz edilen. 
Zorunlu olarak ticari kaygılarla, ineğine, mandasına, koyununa -zorunlu olarak-  geçim kapısı, sadece gelir kaynağı olarak, sermaye olarak bakan düşüncenin bütün hayvanlara mal edilmesi, yansıması, hakikaten de "mal" edilerek "mal" olarak görülmesidir. 
 
Adana’nın Seyhan İlçesi’nde 23 Temmuz’da meydana gelen olayda, 3 arkadaş yanlarına Pitbull cinsi köpeklerini tabi ki ağızlığı olmadan gezdirmeye çıkardılar. Bu arada köpek caddedeki market sahibinin 3 yıldır baktığı “Çıtır” isimli hamile kediyi görünce kovaladı. Çocuklardan biri, korkup minibüsün altına  giren kediyi çıkararak kuyruğundan tutup köpeğin önüne attı. Kediyi havada kapan köpek onu saniyeler içinde parçaladı. Hamile kedi köpek gittikten sonra kalkıp gitmeye ancak olduğu yere düşerek telef oldu. Olay güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. Polisler, çocukları gözaltına aldı. Kediyi tutup köpeğin ağzına atan A.Y.(13 yaşında) basın mensuplarının “Kedi öldü hiç mi üzülmedin?” sorusu üzerine “Ben seni vursam bile üzülmem, kediye mi üzüleceğim.” Yanıtını verdi.  
 
Ne yazık ki toplumsal bir ahlak çöküntüsü ve ruhsal telef halindeyiz. Toplumun kimyası bozulmuş durumda. Bunda ahlaki nedenlerin rolü olduğu gibi gerçek anlamıyla vücuda alınan kimyasalların piyasada çoğalması, satın alınmasının kolaylaşması ve bu kimyasalların da bu yaşlardaki çocukların kullanımına kadar düşmesi de bir etken. Gerçekten çok acınası bir olay. Bu sadece hayvanın ölümünün üzüntüsü değil toplumun, hepsinden öncesi çocuklarımızın bu kafa yapısı ile yetişiyor olması. Beni asıl üzen bu. Biz bu çocukları okullara neden gönderiyoruz o zaman. Öğretmenler neden var? Aileler neden var?       
 
"Telef oldu, ziyan oldu gitti."  
 
Duygusal herhangi bir şey yok bu cümlede. Duygusal bir his yok. Bir eşyanın, bir malın kaybolması var, kullanılmayacak durumda olması var. 
 
Hayvanlarımızın, hem kelime anlamıyla, hem de gerçekten telef olmaması, doğduğunda ve yaşarken bir can taşıdığı bilincinde olduğumuz gibi, ölürken de bir hayatın sona erdiği, bitkilerin bile telef olmayı hak etmediği bu dünyada, "ölmek" kelimesini bile onlara çok görmeyeceğimiz yakın gelecekler yaşamayı diliyorum. 
 
İnsanımızın  ahlakı ve duyguları telef oldukça daha çok hayvan ölecek sanırım. "

MEHMET TEKİNBAŞ

Okuduğunuz bu yazı, on parmağına  yüz marifet ekleyen köşe ve blok yazarı  dostum Sayın Mehmet Tekinbaş'a  ait.
İki üniversite bitirdikten sonra, şimdilerde yetmemiş gibi üstüne bir de felsefe tahsil etmekte kendileri...
 Çok zengin bir kütüphaneye sahip sürekli okuyan ve kültür yazıları yazmayı seven Mehmet Bey, böyle bir yazı yazınca çok beğendim. Çünkü aynı şeyleri düşünüp de dile getiremedim.
Gerçekten de insanımızın ahlak ve duyguları TELEF oldukça,  daha çoook hayvan ÖLECEK...

LÜTFEN SOKAK HAYVANLARI İÇİN KAPINIZIN ÖNÜNE BİR KAP SU VE YEMEK KOYUNUZ
 

Yorumlar (0)
banner1474
kapalı
Namaz Vakti 24 Şubat 2020
İmsak 05:45
Güneş 07:10
Öğle 12:53
İkindi 15:55
Akşam 18:26
Yatsı 19:46