banner1365

banner1496

banner1345

banner1334

28.08.2019, 08:20 48

Teknolojik gerilim...

Her şey bu kadar kolaylaşırken, her şey bu kadar gelişirken , her şey bu kadar hızlanırken nedir seni bu kadar yoran. Düşündün mü?  Seni ileriye götürmekle, sana inanılmaz imkanlar sunmakla övünen çağımız neyin gerisinde kalıyor hiç muhasebe ettin mi? 

Özlediğin her şey eski Yeşilçam filmlerinde mi kaldı? Aşk bile üç harfli olmaktan çıktı farkında mısın? Tüketiyorlar seni. Ve bunu yaparken tek dayanakları yine SENSiN. Sen olmadan başaramazlar bunu. Önce nefsine, sonra tükettiklerine komşu oluyorsun. 

Hız tutkunu, beraber körüklüyorlar. Zayıf noktalarını hesap ederek planlıyorlar her şeyi. Seni önce sürü olmakla suçluyorlar. Sonra hayatındaki tek çoban olmak için yerlerini alıyorlar. Önce hıza sonra da adına gelişim dedikleri her şeyin bağımlısı yapıyorlar seni. Ortaya koydukları her şeyin adına değişim, gelişim ve teknoloji diyorlar. 

Bu satırları okurken, teknoloji düşmanı bağnaz dediğinizi duyar gibiyim. Kulak çınlaması da cabası. “Sıkıntı yok.” İstediğiniz gibi düşünebilirsiniz diyeceğim ama nerede? Derdim o zaten. İstediğiniz gibi düşünmeniz. İstediğiniz gibi özgür olmanız. 

Yapma ne olur. Onları savunma. Kendine bunu yapmaktan vazgeç. Aman teknoloji öyle, aman teknoloji böyle, aman onlar olmasa ne yaparız deme. Asıl soru sen olmazsan onlar ne yapar. 

İSTERSEN BİR DENE...

Yorgunuz, yorgunsun farkındasın değil mi? Sebebini bilemediğin, aslında yorulacak kadar bir şey yapmamana rağmen neden böylesine merak ediyorsun. Kafan karışık desem, bilmem ki kabul eder misin? 

Her şey sanki senin emrindeymiş gibi olmasına rağmen sanki birçok şeyden yoksunsun. Çok şey yaptığını sanıyorken aslında hiçbir şey yapmadığını düşünüyorsun. Her şey çok iyi çok güzel gözüküyorken sen neden, ekrandan gördüğünü yaşayamadığını sorguluyorsun. 

Zaman zaman oluyor elbette bu sorgulamalar. Sen bütün bunlardan çıkmanın tek yolu olarak yine kendini rutine bağlamakta buluyorsun. Güzel bir fincan, yanında çikolata, çek fotoğrafı at sayfana, al beğenileri, biraz yorum bekle, yorum yapan olunca hemen cevapla ve tamam. Bitti. Görev tamam. 
Beklediğin ve beklentin bu değil ki. Hayatın, attığın resme kimler like atacak, kim yorum yazacak, kaç beğeni alacak meselesi arasında gidiyor. Sen dijital bir karakter değilsin ki, baksana bir kendine. 

Tamam belki hayal ettiklerini yapacak kadar fırsatın olmadı ama ASL olan sensin. Peki ama sen ne istiyorsun. Yetiyor mu sana bunlar. Bir zaman sonra yorgun düşüyor hafızan. Unutmak istiyor. Kendini yenilemek için fırsat bekliyor ama vermiyorsun. Ki, hafıza dediğimiz şey öyle f5 yaparak yenilemez kendini. Unutmak ister. Saklamak ister. Her bir şeyi sırası geldiğinde gönlünün ve yüreğinin hizmetine sunmak üzere gizlemek ister. 

Ya sen ne yapıyorsun. Aynı şeylere saatlerce bakıyorsun. Günlerce bakıyorsun. Unutman gereken bir sözü, bir hareketi her an her tıkladığında tekrar karşına alıyorsun. 

Teknoloji ve gelişim bize hizmet etmeli, bizi kendine köle değil…
 

Yorumlar (0)
29°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 03 Temmuz 2020
İmsak 02:59
Güneş 05:00
Öğle 12:44
İkindi 16:44
Akşam 20:18
Yatsı 22:09