"ışığın Hiç Sönmedi, Sönmeyecek"

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 75’inci yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde de minnet ve özlemle anıldı.10 Kasım Atatürk’ü Anma programı çerçevesinde...

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 75’inci yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde de minnet ve özlemle anıldı.

10 Kasım Atatürk’ü Anma programı çerçevesinde Çerkezköylü protokol üyeleri saat 08.15'te Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'nın önünde hazır bulundu. Program Çerkezköy Kaymakamlığı, İlçe Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı’nın çelenklerinin Atatürk Anıtı’na sunulması ile başladı.

Saatler 09.05’i gösterdiğinde Mustafa Kemal Atatürk ve şehitleri için iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşuna siren seslerinin yanı sıra araçlar da korna sesleri ile eşlik etti. Saygı duruşunda bulunulmasınIn ardından İstiklal Marşı okunarak, Türk bayrakları yarıya indirildi. Programda Cumhuriyet Halk Partisi ve Hepar İlçe Teşkilatı üyeleri de Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı, Halk Eğitimi Merkezi'nde saat 10.00’da başlayan programla devam etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşan Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi Müdürü İsmail Sayar, Türk ulusunun, yetiştirdiği en son kahramanını, atasını, kurtarıcısını 10 Kasım 1938’de yitirdiğini kaydetti. Atatürk’ün, Türk Milletinin yol göstericisi ve ışığı olduğunu söyleyen Sayar, “O bizim sığındığımız limanımızdı. Felaketler bizi esaretle sürüklediği zaman onun komutasına sığındık. Aç, yoksul, korkutulmuş ve kimsesizdik. Elimizden tuttu, kaybettiğimiz güvenimizi yeniden kazandırdı. Kahraman ve esir yaşatılamayacak bir ulus olduğumuza bizleri inandırdı. Aydınlık ve kararlı bakışları, en yılgınımızın bile içine işlendi ve onu bile inandırdı. Başkalarının “olmayacak dua” dediğini, Türkün hür ve bağımsız olarak yaşayacağını, yurdunu ve bayrağını düşmana çiğnetmeyeceğini tüm dünyaya haykırdı” ifadelerini kullandı.

"ATATÜRK ÇOK ÇALIŞTI VE ÇOK DİDİNDİ"

Ulu Önder Atatürk’ün genç yaşta öleceğini biliyormuş gibi, tüm bu işleri çok kısa sürede yaptığına dikkat çeken İsmail Sayar, “Atatürk çok çalıştı ve çok didindi. Ulusunu, yüzyıl gerisinde kaldığı uygarlık seviyesine ulaştırmak için acele etmesi gerekiyordu. Kurmak istediği idare biçimini oturtmak ve hayat anlayışını yerleştirmek için zamana ihtiyacı vardı. Düşündüklerini büyük ölçüde gerçekleştirdi. Fakat aramızdan çok erken ayrıldı. Türk ulusunu ve dünyayı yasa boğarak bir yıldız gibi kayıp gitti. Ancak ışığı hiç sönmedi. Hala Türk insanı karanlık günlerinde gemilerin deniz fenerlerine bakarak yollarını bulması gibi bu ışığa bakarak yolunu buluyor. Atatürk’ün koyduğu ilkeler Türk ulusunu bir noktada birleştiren bir inanç ve hayat kaynağı olmuştur. Onun izinden gitmek ve ilkelerini hayata geçirmek en büyük acımızdır. Zaten o da ‘benim görmek istediğim yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi anlıyorsanız ve beni hissediyorsanız bu yeterlidir’ demişti. Evet Ata’yı onun maddi varlığını yıllar önce bir 10 Kasım sabahı kaybettik. Her 10 Kasım da sayısı ne olursa olsun tüm ulus ayağa kalkacak, büyük eserleri kurtarıcıyı, vatanseveri, inkılapçıyı, sevgiyle, saygıyla selamlayacak. Günümüz dünyasında, dünya liderleri arasında, yaptıklarıyla, geçmiş ve geleceğiyle, şeref ve hasiyetiyle dimdik ayaktadır” diye konuştu.

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmanın ardından HFZ Anadolu Lisesi öğrencilerinden Burcu Esmeray “Mustafa Kemaller Tükenmez”, Öznur Kızılaslan “Bir Tutkudur Mustafa Kemal Atatürk”, Fatih Akşamoğlu “Mustafa Kemalim” adlı şiirleri okudu. HFZ Anadolu Lisesi Tarih öğretmeni Ali Ercan, Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı ve kişiliğini anlattı. 10 Kasım Atatürk’ü Anma etkinlikleri kapsamında ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlenen “Atatürk’ü Anlamak ve Yaşatmak” konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere törende ödülleri verildi. Ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlenen resim yarışmasında birinci olan Nurullah Narin Ortaokulu öğrencisi Öykü Güngör, ikinci olan Özel Gülerçin İlkokulu öğrencisi İrem Gezer ve üçüncü olan Özel İdare İlkokulu öğrencisi Esmanur Yıldırım’a ödüllerini Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay verdi. Şiir yarışmasında birinci olan Veliköy Belediyesi Ortaokulu öğrencisi Günnur Tamar, ikinci olan Özel İdare İlkokulu öğrencisi Suna Yıldız ve üçüncü olan Özel Gülerçin Koleji Ortaokulu öğrencisi Okan Özgür’e ödülünü Çerkezköy 3. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ozan verdi. Liseler arası düzenlenen kompozisyon yarışmasında birinci olan HFZ Anadolu Lisesi öğrencisi Buse Koçyiğit, ikinci olan Türk Tekstil Vakfı Metem öğrencisi İlhan Çeken ve üçüncü olan HFZ Anadolu Lisesi öğrencisi Gül Aygün’e ödüllerini Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem verdi. Programın sonunda HFZ Anadolu Lisesi öğrencilerinin sergilediği “Atatürk” konulu oratoryo gösterisi büyük beğeni topladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner849

banner826