TBB'den Atatürk Heykeli'ne Saldırıya Takip! Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, Atatürk Anıtı'na yönelik saldırıya ilişkin 2 sanığın yargılandığı davayı yakından takip ettiklerini belirtti.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, Atatürk Anıtı'na yönelik saldırının vicdanı yaralayan bir saldırı olduğunu belirterek, "

Samsun'daki saldırının simgesel anlamda farklı bir durumu olduğunu düşünüyoruz. Sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmesi de bizim için önemlidir." dedi.

WhatsApp Image 2022-03-29 at 14.41.18.jpeg

"ATATÜRK HEYKELİ'NE SALDIRI VİCDANI YARALADI"

TBB) Başkanı Erinç Sağkan, Samsun'da Atatürk Anıtı'na halat bağlayarak çekmeye çalıştıkları gerekçesiyle tutuklanan 2 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşmasına katıldı. Sağkan, duruşmanın ardından Atatürk Anıtı önünde Samsun Medya Grubu'na yaptığı açıklamada "Atatürk Anıtı'na yapılan saldırı hepimizin vicdanını yaralayan milli mücadelenin başladığı kentimizden Samsunumuzda yapılan saldırı Cumhuriyetin kurucu değerlerine dönük bir saldırıydı" dedi.

WhatsApp Image 2022-03-29 at 14.42.27.jpeg

"BAŞKA UNSURLAR DA VAR"

Saldırının arka planının araştırılması gerektiğine değinen Sağkan, "Süreci etkin şekilde izleme yakından takip etme gayreti içindeyiz. Bugünkü yargılamada iki önemli iki unsurun gerçekleştiğini düşünüyoruz. Bunun bireysel ve ferdi bir olay değil, arkasında yatan başka bir unsurlar olabileceği yönündeki beyanlarımızı ortaya koyduk. Çünkü Samsun'daki saldırının simgesel anlamda farklı bir durumu olduğunu düşünüyoruz. Bu yöndeki taleplerimizin de mahkeme başkanı tarafından peşinen reddedilmediğini ve ara kararla cumhuriyet savcılığına bu yönde bir araştırma yapılıp yapılmadığını veya yapılıp yapılmayacağı yönünde bir ara karar tesis edildi. Bu kararla beraber sanıkların, tutuklu kararına karar verilerek, erteleme gerçekleştirildi. Savcı tarafından cezalandırılma yönünde de bir mütalaa verildi. Bu saldırı herkese dönük yapılmış bir saldırıdır. Sonuna kadar bu yargılamayı takip etmeye devam edeceğiz." diye konuştu

Basın açıklamasına Samsun Barosu Başkanı Pınar Gürsel Yıldıran'ın yanı sıra Ordu ve Giresun baro başkanları ile avukatlar da katıldı.

Dilber BAHADIR

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Samsun'da TEYDEB destekleri iş dünyasına tanıtıldı Samsun'da TEYDEB destekleri iş dünyasına tanıtıldı

WhatsApp Image 2022-03-29 at 14.41.19.jpeg