banner1017

Tatile giderken...

TATİLE GİRERKEN…

2017 – 2018 eğitim ve öğretim yılının sonunda Türkiye’de 18 milyon Samsun’da 265 bin öğrenci karne aldı. Yaklaşık 2 ay sürecek bir tatile çıktı. Öğretmenler Haziran sonuna kadar mesleki eğitimleri yapacak, 29 Haziran’dan itibaren 3 Eylül’e kadar tatile gidecekler.

Yoğun geçen eğitim ve öğretim yılında yaşanan birçok soruna rağmen, okullarımızda yönetici ve öğretmenlerimiz özverili ve başarılı çalışmalar sergilediler, tatili hak ettiler.

Artık okullar ne eski okul ne de öğrenciler eski öğrenci. Bir şeyler öğretmek bir tarafa okullarımızda öğrencilerin devamını sağlamak bile büyük bir başarı. Disiplin uygulamaları, mevzuatı eğitim yöneticisinin ve öğretmenin elini kolunu bağlamaktadır. Veli gözünde “Eti senin, kemiği benim” devri sona ereli çok oldu. Sınıf geçme sisteminde yapılan değişikliklerle bilen de bilmeyen de artık fark etmiyor, öğrencinin okula gelmesi başarılı olması için yeterli. Liseye gelen öğrenciden öğretmen memnun değil, ortaokula gelenden de ortaokul öğretmeni memnun değil. Devran böyle dönüp gidiyor.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen bu yıl Samsun’da eğitimde güzel şeyler görmek memnun etti. Samsun Maarif Hareketi kapsamında “Samsun İçin Okuma Vakti Projesi” kitap okuma seferberliği sadece Samsun’da değil, ülkede ses getirdi. Yine MEB “Eğitimde ve Öğretimde Yenilikçilik“ proje yarışmasında Samsun’un Türkiye birinciliği övgüye değerdi. Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün ortaklaşa hazırlayıp, yürüttüğü “Geleceğe Kulaç Atıyorum” ve “Zirvede Ben de Varım” projeleri Türkiye’de örnek olacak, başarılı projelerdi. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

Tatil için öğrencilere tavsiyelerde bulunmuyorum. Ancak bol bol kitap okuyarak, gönüllerince dinlensinler.

Eğitimde bir tuğla koyanın takdir edilmesi ve desteklenmesi dileklerimle tüm eğitim camiasına iyi tatiller diliyorum.

Yeni eğitim ve öğretim yılına tüm eğitim paydaşlarının sağlıklı bir şekilde kavuşmaları dileklerimle…

İYİ TATİLLER…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hülya Nuran
Hülya Nuran - 8 ay Önce

Degerli hocam tüm düşüncelerinize yürekten katılıyorum sizin gibi eğitimcilerin çoğalması dileğiyle saygılar

banner1056