Tarım Kredi'nin Önemli Misyonu! Ürünler Yüzde Yüz Yerli Ve Milli Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Birliği Müdürü Erol Apaydın, Tarım Kredi Kooperatifleri'ne ait marketlerde, yüzde yüz yerli ve milli ürünlerin satışa sunulduğunu söyledi

Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Birliği Müdürü Erol Apaydın, kooperatife ait marketlerde yüzde yüz yerli ve milli ürünlerin satışa sunulduğunu belirterek, "Buradan alışveriş yapan vatandaşımız, aynı zamanda çiftçimize de destek olmuş oluyor" dedi.

11-tarım kredi (1).JPG

SAMSUN'DA 27 MARKET VAR

Apaydın, Samsun'da market sayısının 27'ye yükseldiğini belirtti. Apaydın, Bölge Birliği'ni kapsayan, Amasya ilinde 7, Ordu ilinde 7, Sinop ilinde ise 4 adet kooperatif ürünlerinin satışı yapılan market olduğunu kaydetti. Mart ayı sonu itibariyle market sayılarını Türkiye'de ise binin üzerine çıkardıklarını dile getiren Apaydın, "Kooperatiflerimize ise marketlerde yüzde yüz yerli ve milli ürünler satışa sunuluyor. Bu ürünlerin hepsi çiftçilerimizin ürettiği ürünler. Bu yönüyle marketlerimiz önemli bir misyon üstleniyor. Buradan alışveriş yapan vatandaşımız, aynı zamanda çiftçimize de destek olmuş oluyor" dedi.

11-tarım kredi (2).jpg

AKTİF 30 BİN ÇİFTÇİ ÜYE

Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Birliği olarak, dört ilde toplam 66 kooperatife 49 bin çiftçinin üye olduğunu dile getiren Erol Apaydın, "Bizden kredi kullanan, alışveriş yapan ve ürün teslim eden 30 bin aktif üyemiz bulunuyor" bilgisini paylaştı. Apaydın, Samsun'da 33 kooperatif bulunduğunu, bununda toplam kooperatif sayısının yarısına tekabül ettiğini sözlerine ekledi. 

11-tarım kredi (3).jpg

BORÇLUYA 5 YILA KADAR YAPILANDIRMA

Öte yandan Apaydın, kredi noktasında çiftçiye sağladıkları hizmetleri anlattı. Kredi veren bir kurum olduklarını hatırlatan Apaydın, "Çiftçi mutlaka kredi ödeyememe veya borcun takibe düşmesi gibi sıkıntılar yaşanabiliyor. Çiftçi çeşitli sebeplerle borçlanıp, ürününü kaldıramıyor. Ürünü, beklediği fiyatı yapmıyor. Bazen de başka özel sebeplerle borcunu ödemekte güçlük çektiği oluyor" açıklamasını yaptı. Buna yönelik çiftçiye yeni bir ödeme kolaylığı getirdiklerini de sözlerine ekleyen Apaydın, "2017 yılı ve öncesi alacaklarımızda borcun temerrüt faizini tamamen siliyoruz ve borcu 5 yıla kadar vadelendiriliyor. 2020 ve öncesi yani 2017 ve 2020 arası alacaklar içinse borcun faizini sabitliyoruz. Yine 5 yıla kadar vadelendiriyor” dedi.

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy: "Kadınlar İYİ Parti'nin göz bebeği" İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy: "Kadınlar İYİ Parti'nin göz bebeği"

Ercan ÜSLÜ

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.