doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Su Diyetiyle Zayıflayın!

Su-Diyetiyle-Zayıflayın!
Daha Fazla Göster

Su Diyetiyle Zayıflayın!  Birçok zayıflama yöntemi ve diyet uygulaması olmasına rağmen son dönemlerde su diyeti oldukça popüler , su diyetinin uygulama kolaylığı ve sonuçları insanları bu diyeti uygulamaya itiyor. Fayda ve zararlarıyla su diyetinin bilinmeyenleri…

Su diyeti son yılların popüler kilo verme yöntemleri arasında. Su diyeti yaptığınız zaman dikkat çekici olumlu sonuçlar görmeniz mümkün. Ancak bu diyet sırasında güvende ve sağlıklı kalabilmeniz için bazı katı kurallara uymanız gerekiyor. Su diyetinin zayıflama kadar sağlığa başka faydaları da var. Peki su diyeti nasıl yapılır? Su diyeti nedir? Su diyetinin faydaları ve su diyeti yaparken işinize yarayacak birkaç ipucunu haberimizde bulabilirsiniz.

SU DİYETİ NEDİR?

Su diyeti, belirli bir süre içinde sadece su içtiğiniz ve hiçbir şekilde kalori almadığınız çok katı bir diyet şeklidir. Bu diyetin arkasındaki teori, vücudun belirli koşulların yönetimi ile tedavisine yardımcı olabilecek belirli süreçleri ve işlevleri sıfırlamasına veya canlandırmasına yardımcı olmak. Ayrıca, aşırı kalori azaltmanın (neredeyse sıfıra kadar) kilonuz ve metabolizmanız üzerinde hızlı ve olumlu etkileri olabilir.

Su diyeti, bazı uzmanlar arasında tartışmalara neden oluyor. Uzmanlar, vücudun ‘yeniden başlatılmaya’ ihtiyacı olmayan bir makine olduğunu savunuyor.

Öte yandan, günlerce besin almamak da tehlikeli olabilir ve bazı potansiyel yan etkilere yol açabilir.

Su diyeti, dünyanın birçok yerinde çeşitli amaçlar için tercih edilebiliyor. Su diyeti yaparken nasıl güvende kalacağınız, yan etkileri en aza indirmek için neler yapabileceğinizi bilmek son derece önemli.

SU DİYETİNİN FAYDALARI

Su diyeti kilo vermeye, kan basıncını düşürmeye, yaşlanma sürecini yavaşlatmaya ve insülin seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir. Şimdi gelin su diyetinin bu faydalarını detaylı olarak inceleyelim.

ZAYIFLAMA

Su diyeti yaptığınız zaman her gün büyük bir kalori açığı yaratmış olursunuz. Böylece bir veya iki günde 2 kiloya kadar zayıflamanız mümkün. Ancak sonrasında kilo kaybı miktarınız azalacaktır.

YAŞLANMAYI YAVAŞLATIYOR

Su diyetinin yaşlanma sürecini yavaşlattığı ve vücuttaki antioksidan aktiviteleri başlattığı, kronik hastalıkların azaltılmasına ve ayrıca inflamasyonun azaltılmasına yardımcı olduğu biliniyor.

TANSİYONA ETKİSİ

Diyetinizdeki gıda türlerinin sayısını azaltmak, vücudun kendisini toksinlerden arındırabilmesini ve birkaç sistemi “sıfırlamasını” sağlamak, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Düşen kan basıncı kardiyovasküler sistem üzerindeki yükü azaltacaktır.

ŞEKER HASTALIĞINA ETKİSİ

Araştırmalar, su diyetinin vücudun glikoz ve insülin salınımını tetikleyen belirli hormonlara karşı daha duyarlı hale getirebileceğini ve böylece diyabetin önlenmesine veya daha iyi yönetilmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

KRONİK HASTALIK
Yapılan bazı araştırmalarda aralıklı su diyeti yapmanın kronik hastalık riskinin azalmasında rol oynadığını ortaya çıkardı.

SU DİYETİ NASIL YAPILIR?

Su diyeti yapmayı düşünüyorsanız, mevcut sağlık durumunuzu ve risk faktörlerinizi göz önüne alarak öncelikli olarak bir uzmana danışmanız gerekiyor. İlk defa su diyeti yapacaksanız, bir veya iki günlük kısa zaman dilimleriyle başlayın. Böylece başarılı olma olasılığınız daha yüksek olacak ve bu diyetin sizi nasıl etkilediğini ölçebileceksiniz.

Su diyeti yaparken ilk iki gün zor olacaktır ancak elde edeceğiniz sonuçlar buna değecektir. Su diyetinden nasıl çıktığınız da önemli. Diyet sonrası yumuşak meyve ve yoğurt gibi yiyecekleri yavaş yavaş yeniden sindirmek ve kolayca sindirilebilir hale getirmek önemli. Mide rahatsızlığını önlemek için su diyetinden sonra diğer yiyecekleri ölçülü ve kademeli olarak tüketmeye başlamalısınız.

SU DİYETİ İPUÇLARI

Su diyetine başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç ipucu var:

Su diyeti sırasında yeterince dinlenmeye ve zamanınızı dolu aktivitelerle geçirmeye çalışın.

Açlık krizi başladığında bir veya iki atıştırmalık almak isteyebilirsiniz. Ancak diyetin sonundaki harika sonuçları aklınıza getirerek bu fikri kafanızdan çıkarabilirsiniz.

Su diyeti sırasında enerji için yeterince kalori almadığınız için fazla efor isteyen aktiviteleri en aza indirmeye çalışın.

Diyet sırasında kafanızı midenizden uzaklaştıracak hobi, meditasyon, film, kitap gibi aktivitelerle oyalayabilirsiniz.

SU DİYETİ POTANSİYEL RİSKLERİ

Su diyetinin hızlı kilo alımı, dehidrasyon ve ortostatik hipotansiyon gibi bir takım riskleri olabilir.

Yanlış kilo kaybı: Su diyeti ile görülen hızlı kilo kaybı, genellikle büyük oranda su ağırlığıdır ve diyetin bitiminden sonra vücudun bu ağırlığı hızla geri kazanabilmesi mümkün.

Dehidrasyon: Aşırı su tüketimi nedeniyle artan idrara çıkma, vücudun susuz kalmasına neden olabilir.

Ortostatik hipotansiyon: Su diyeti bazı insanlarda düzensiz kan basıncına ve diğer tehlikeli yan etkilere yol açabilecek düşüşlere neden olabilir.

Fiziksel yan etkiler: Besinler olmadan, kas zayıflığı ve yavaş bilişsel işlevin yanı sıra yorgunluk ve uyuşukluk yaşamanız olasıdır. Normal kalorileri diyetinize yeniden dahil ettiğinizde bunların hepsi duracaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir