doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

Dünya Bu İlacı Konuşuyor! Statin Koronavirüsten Ölüm Riskini Azaltıyor Mu?

statin-koronavirusten-olum-riskini-azaltiyor-mu-1710
Daha Fazla Göster

Dünya Bu İlacı Konuşuyor! Statin Koronavirüsten Ölüm Riskini Azaltıyor Mu? Statin isimli kolestrol ilacı dünyada tartışma konusu oldu. Bazı uzmanlar Statinin koronavirüsten ölmek riskini azalttığını savunurken bazı uzmanlar ise bu önermeye şiddetle karşı çıkıyor

ABD’nin Princeton Üniversitesinde yapılan bir araştırma, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede kolesterolün en büyük engellerden biri olduğunu ortaya koymuştu. Çalışmada koronavirüsün hücrenin koruyucu zarını geçmek için bir yağ molekülü olan kolesterolden yardım aldığı görüldü. Araştırmacılar damarları tıkayan kolesterol birikintilerinin koronavirüsün hücreleri açıp içeri girmesine ve çoğalmasını sağladığını keşfedince Statin olarak bilinen kolesterol düşürücü ilaçları alan Kovid-19 hastalarının daha çabuk iyileştiğini iddia etmişti.

UZUN SÜREDİR TARTIŞMA KONUSU

Statin kolesterol düşürücü ilaçlar dünyanın en popüler ilaçlarından biri. İlacın kan damarlarındaki iltihabı azaltma özelliği nedeniyle koronavirüs hastalarında kullanıp kullanılamayacağı uzun süredir tartışılıyor.

TAM KANITLANAMADI

PLOS Medicine’de yayınlanan büyük bir çalışma, Statin kullananların Kovid-19’dan ölme riskinin daha düşük olduğunu öne sürüyor. Ancak uzmanlar sonuçlar konusunda dikkatli olunması çağrısında bulundu ve bulguların ölüm oranlarını azaltabileceğini henüz tam olarak kanıtlamadığını vurguladı.

Araştırma, İsveç kayıtlarından elde edilen verileri kullanarak Mart ve Kasım 2020 arasında 45 yaş üstü 963 bin 876 kişiyi izledi ve kullanılan ilaçlarla Kovid-19 ölümleri arasındaki ilişkiye baktı. Sonuçlar katılımcıların reçeteli ilaçları ve sağlık hizmetleri ile ölüm nedeni kayıtlarından elde edilen verilerin analizine dayanıyordu.

DAHA FAZLA DENEYE İHTİYAÇ VAR

Sheffield Üniversitesinde kardiyovasküler tıp profesörü ve Tim Chico, ilacın Kovid-19 hastalarına neden yardımcı olabileceğinin henüz net olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Kovid-19 çok ciddi akciğer enfeksiyonlarına neden olabilir ama aynı zamanda kan damarlarının iltihaplanmasına da neden olur. Bu çalışma, Kovid-19’da ölümü azalttığını kanıtlamıyor ancak bazı destekleyici ipuçları sağlıyor. Statin kullanan kişilerin benzer kişilere göre ölme olasılığının daha düşük olduğunu gözlemliyor. Ancak bunu kesi olarak kanıtlamak için kontrollü bir deneye ihtiyaç var. Bu sonuçlar hiçbir şekilde ilacın Kovid-19’u tedavi etmek için kullanılmasını haklı çıkarmaz. Kovid-19’da ölüm riskini azaltmak için zaten etkili yollarımız var. Bunlar da sosyal mesafe, el yıkama, maske takma ve aşılama.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir