banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Futbolda devrim! İşte yeni kurallar

banner1357

MHK Başkanı Zekeriya Alp'in açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda MHK Eğitim Danışmanı Jaap Uilenberg oyun kurallarındaki değişiklikleri, FIFA hakemi Danny Makkelie ise VAR'a dair konuları aktardı.

SPOR 08.08.2019, 16:48 08.08.2019, 16:53
Futbolda devrim! İşte yeni kurallar
banner1353

Oyuncu değişikliğinde futbolcuların yeni sezonda kendisine en yakın noktadan sahayı terk edeceğini ifade eden Uilenberg, sahadan ayrılan futbolcunun çıkacağı noktada da güvenlik sorunu yaşanması halinde eskiden olduğu gibi orta sahadan kulübeye gitmesine izin verileceğini belirtti.

Yeni sezonda yedek kulübesindeki her görevlinin sarı ya da kırmızı kartla cezalandırılabileceğini ifade eden Uilenberg, ihlali kimin yaptığının belirlenememesi halinde en yetkili kişi olan teknik direktörün cezalandırılacağını da bildirdi. Öte yandan Uilenberg , pozisyon sonrası kart isteme hareketi yapılması halinde kulübedekilerin de aynı şekilde ceza alacağını söyledi.

"TOP HAKEME ÇARPIP GOL OLURSA ARTIK GEÇERLİ OLMAYACAK"

Hakem atışı ve hakeme çarpan top ile ilgili de değişen kurallara açıklık getiren Uilenberg, şu sözleri kullandı:

"Eğer hakem, top ceza sahasındayken oyunu durdurmuşsa hakem atışı kaleciye bırakılacak. Topun hangi takımda olduğu önemli değil. Eğer ceza sahası dışındaysa top hangi takımın kontrolündeyse o takıma bırakılacak. Bu atış oyuncunun en son temas ettiği noktadan yapılacak. Bütün oyuncular hakem atışı yapılan noktadan en az dört metre uzakta duracak. Şimdiye kadar top hakeme dokunduğunda oyun devam ediyordu, hakem yokmuş gibi kabul ediyorduk. Top hakeme çarparak gol olursa artık gol geçerli sayılmayacak, hakem atışıyla oyun başlayacak. Aynı şekilde, top hakeme çarpıp umut vadeden atağa dönüşürse hakem atışıyla oyun başlayacak. En son hangi takımın oyuncusu topla oynadıysa hakem atışı ona bırakılacak. Böyle bir durumda hakeme çarptığı yerden hakem atışı yapılacak."

EL İLE OYNAMA KURALINDA DEĞİŞİKLİK

Topa elle müdahale konusunda da yaşanan değişikliklere değinen Jaap Uilenberg şu sözleri kullandı:

"Elle oynama ile ilgili de önemli değişiklikler oldu. Oyun kuralları bu konuda çok net. Elle atılan goller ya da elle oynama ile kazanılan toplar sonrası atılan goller bu konuda önemli. Futbol, elle, kolla atılan golleri kabul etmiyor. Artık kazara ya da bilerek elle oynama diye bir ayrım yok. Top hücum oyuncusunun eline, koluna çarparak gol olduysa kurala göre bunun bir önemi yok. Bu, elle, kolla oynayarak gol fırsatı oluşturmayı da içeriyor. Kazara da olsa bilerek de olsa elle oynama nedeniyle golün iptal olması gerekiyor."

BARAJA 1 METREDEN FAZLA YAKLAŞMAK YASAK

Serbest vuruş için kurulan barajlarda hücum eden takımın oyuncusunun baraja en fazla 1 metre yaklaşabileceğini belirten Uilenberg, sözlerine şöyle devam etti:

"Serbest vuruşlarda barajlarda sorunlar oluşuyor. Hücum oyuncuları her zaman mevcut barajı genişletip, kalecinin önüne geçmek için uzun bir baraj kurmak istiyor. Üç kişiden fazla olan barajlarda rakip oyuncular 1 metreden fazla yaklaşamayacak. Eğer bu kurala uymazlarsa kendileri aleyhine endirekt vuruşla oyun başlayacak. 1 Haziran'dan beri bu kuralın işe yaradığını görüyoruz. Futbolcular 1 metre uzaklık olduğu sürece barajın yanına gelebilirler."

Penaltı kullanımı sırasında kalecilerin bir ayağının mutlaka çizgi üzerinde durması gerektiğini ifade eden Uilenberg, kalecilerin file ya da direklerle oynamasına izin verilmeyeceğini belirtti.

Yeni oyun kuralına göre kale vuruşunda topun ceza sahası dışına çıkmasına gerek olmadığını belirten Uilenberg, hücum oyuncularının top oyuna girene kadar ceza sahasına giremeyeceğini söyledi.

Futbolcuların karara itiraz etmek için hakemin etrafını sarması halinde en az bir oyuncunun sarı kart göreceğine değinen Uilenberg, "Türkiye'de en ufak bir kararda bile futbolcular hakemin etrafını sararak taciz ediyor. Burada futbolu daha çok duygu ile oynuyorsunuz. Oyunculardan oyuna ve hakeme saygı beklemeye hakkımız var. Böyle bir durumda en az bir oyuncu sarı kart görecek." dedi.

Yorumlar (0)
12°
açık
Namaz Vakti 08 Aralık 2019
İmsak 06:09
Güneş 07:41
Öğle 12:32
İkindi 14:51
Akşam 17:12
Yatsı 18:39