banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

"Çocuk evlerinden golfe, golften olimpiyatlara" projesi

banner1357

- Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ağaoğlu: "Dünyaya baktığımız zaman golf hemen hemen en geniş yelpazeye hitap eden bir spordur. Rehabilitasyon ve mental eğitim anlamında baktığımız zaman dünyanın en önemli spor dallarından birisi olduğunu bütün Türkiye'ye anlatabiliriz. Bu sadece çocuklar açısından değil bizim açımızdan da önemli bir sınav ve fırsat aynı zamanda"

SPOR 11.01.2018, 14:44
banner1353
banner1375


SAMSUN (AA) - Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Samsun'da başlatılan "Çocuk evlerinden golfe, golften olimpiyatlara" projesinin sadece çocuklar değil kendileri açısından da önemli bir sınav ve fırsat olduğunu söyledi.

Ağaoğlu, Samsun Büyükşehir Belediyesi Golf Kulübü'nde, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Türkiye Golf Federasyonu iş birliğinde başlatılan "Çocuk evlerinden golfe, golften olimpiyatlara" projesi hakkında bilgi aldı.

Başkan Ağaoğlu, burada yaptığı açıklamada, spor federasyonlarının ve devletin öncelikli görevlerinden birinin, çocukları geleceğe hazırlamak olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

"Biz çocuklarımızdan hemen Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonlukları bekliyoruz. Tabii ki nihai hedef bu. Bir şampiyon yetiştirirken bunu bin sporcu arasında seçebiliyoruz. Geriye kalan 999 kişinin de bir şekilde yine sporun içinde kalması ve sporla birlikte sosyal ve eğitim yaşantısının şekil bulması gerekli. Sporun aslında nihai hedefi belki bu değil ama en önemli kazançlarından birisi budur. Golfe baktığınız zaman, Amerika'daki devlet üniversitelerinin antrenörlerinin, gençleri ve özellikle 18 yaş altı şampiyonlarını çok yoğun şekilde takip ederek golfçü avına geldiklerini görüyoruz."

Türkiye'den de son 10 yıl içinde 13 golfçünün bu antrenörler vasıtasıyla ABD'deki devlet üniversitelerine burslu gittiğini vurgulayan Ağaoğlu, şöyle devam etti:

"Üniversitelerin golf takımlarında yer aldılar. Nihai hedef şampiyonluk ama gençlerimizin iyi bir eğitim alması bakımından baktığımız zaman özellikle golf, basketbol, tenis ve benzeri sporlar bu konuda anahtar rolü oynamaktadır. Bu fırsatları çok iyi değerlendirmemiz lazım. Bugün dünyanın neresine giderseniz gidin özellikle gelişmiş ülkelerde, iş adamlarının yüzde 90'ı çok iyi şekilde golf oynuyor. İş, eğitim, siyaset hayatında çok önemli bir faktör. Onun için bu çocuk evlerinde kalan çocuklarımız için bu eğitimin çok önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Umuyorum ki bu proje diğer illerimize de örnek olur."

Golfün sadece iş adamlarının yaptığı bir spor olmadığına dikkati çeken Ağaoğlu, "Biz bu algıyı Türkiye'de kıramadık. Dünyaya baktığımız zaman golf hemen hemen en geniş yelpazeye hitap eden bir spordur. Rehabilitasyon ve mental eğitim anlamında baktığımız zaman dünyanın en önemli spor dallarından birisi olduğunu bütün Türkiye'ye anlatabiliriz. Bu sadece çocuklar açısından değil bizim açımızdan da önemli bir sınav ve fırsat aynı zamanda." ifadelerini kullandı.

Ağaoğlu açıklamasından sonra 9-12 yaş grubundaki çocukların golf eğitimini izledi.

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 25 Ocak 2020
İmsak 06:16
Güneş 07:45
Öğle 12:52
İkindi 15:25
Akşam 17:49
Yatsı 19:12