banner1496

banner1345

banner1334

03.12.2019, 08:41 205

SOSYAL MEDYA “KOPYALARI”

Son yıllarda sosyal medya etkisinin hayatımızı ele geçirmesiyle hem ticari hem de kişisel olarak ilgi çekici durumlar ile karşı karşıya kalıyoruz. Artık herkes kendi piar çalışmasını kendisi “yapıyor”.

Peki ama sosyal medya vasıtasıyla kendi ‘piar’ını, reklamını, tanıtımını yaptığını düşünenlerin neredeyse tamamına yakını, birbirinin aynı gibi gözüküyor. Mademki kişisel sayfa, neden herkes neredeyse birbirinin kopyası olmaya başladı.

Sosyal medyasını kendisi yönetenler, aslında bu sorunun cevabından kaçıyor. Kaçıyor ama kendisi de biliyor farklı olayım derken, “aynı” olmaya başladığını. Kendi sayfasında biraz da rekabet duygusu yaşayanlar bir zaman sonra, fotoğrafların aynı, bakışların aynı, gülüşlerin ve mimiklerin aynı, mekanlar ve bu mekanlarda verilen mesajların bile neredeyse aynı olduğunu görmeye başlıyor.

Şanslı olup bunu fark edenler asıl yapmaları gerekeni unutuyor ve nasıl farklı olduğunu göstermek için en hafif tabiri ile marjinal örnekler sunmaya başlıyor. Ancak bu çaba kişiyi farklı kılmak yerine, maalesef kendi seviyesinin de altına düşürmeye başlıyor.

Sosyal medya bir anda parlayabileceğiniz bir yer olduğu gibi, bir anda da itibarınızı sarsacak kadar da keskin uçları olan bir mecra. Bu mecra da hem kendinizi hem de önem verdiğiniz bütün değerlerinizi en iyi şekilde temsil ediyor olmak, elbette herkes için büyük önem taşıyor.

İşte bu yüzden sosyal medyada en önemli mesele, kendiniz olabilmektir. Ve bu kendiniz olarak var olmanın esaslarını, çizgilerini çok iyi belirlemeniz gerekmektedir. Hele ki bir kurumu, bir mesleği, bir fikri, bir düşünceyi, projeyi temsil ediyorsanız işin rengi tamamen değişiyor.

Son yıllarda kişisel ‘piar’ ve marka çalışmaları, kurumsal ‘piar’ ve marka çalışmalarına göre daha aktif gözükmektedir. Yukarıda belirttiğimiz hususları da göz önüne alarak, sosyal iletişim alanında kendini temsil edemeyen kişiler, kurumsal kimliklerine de zarar vermektedir.

Çözüm. Çözüm profesyonellerde demek isterdim, ama maalesef onlar size “ sosyal medyanızı yönetelim” derken aslında, “sizi diğerleriyle aynı yapalım” diyor… Çünkü herkese aynı şeyleri sunuyorlar. Şu kadar paylaşım yapılırsa, şu kadar grafik tasarım yapılırsa, şu kadar video hazırlanırsa diye fiks reçeteler sunuyorlar.

Bu ise sosyal medyası için profesyonel destek alarak farkını ortaya koymak isteyen herkesi, maalesef neredeyse aynı hatta kopya yapıyor.

O yüzden çözüm ne istediğiniz ve size ne sunulduğudur. Aynı olmak ve kopya bir dijital geçmişiniz olsun istemiyorsanız, sizin adınıza bir şeyleri yönetmeye talip olanlara dikkat edin!

Yorumlar (0)
20°
az bulutlu
Namaz Vakti 03 Ağustos 2020
İmsak 03:41
Güneş 05:25
Öğle 12:46
İkindi 16:40
Akşam 19:57
Yatsı 21:33