banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

Türkiye'de milyonları korkutan smsler!

banner1357

Kriz SMSC nedir, Kriz SMSC mesajını kim neden gönderdi sorularının cevabı vatandaşların gündeminde. Binlerce kişinin telefonuna giden SMSC kriz mesajı yürekleri hoplattı, vatandaşlar buna anlam veremedi. Peki Doğal afet durumlarında ve kriz anında kullanıcılara gönderilen Kriz SMSC nedir? Kriz SMSC mesajı kim tarafından gönderiliyor, ücretili mi?

SON DAKİKA 04.05.2018, 13:29
Türkiye'de milyonları korkutan smsler!
banner1353
banner1375

Kriz SMSC tarafından binlerce kişinin telefonuna gönderilen mesaj korku ve panik yarattı. Doğal afet durumlarında ve kriz anında kullanıcılara gönderilen Kriz SMSC bigilendirme mesajı kullanıcılara ulaşınca birçok bölgede panik havası yaşandı. Doğal bir afet olacağını düşünen binlerce kişi korkudan ev ya da iş yerlerine giremedi. Peki ama kriz SMSC mesajını kim ve neden gönderd. Kriz SMSC mesajı bilinçli mi yoksa yanlışlıkla mı gönderildi? Bu konuda henüz net bir açıklama yapılmazken kriz SMSC hakkında tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Türkiye'deki pek çok operatör kullanıcısının cep telefonlarına Kriz SMSC platformu aracılığıyla bir mesaj gönderildi. Belirli bölgelerde yaşayan kişilerin cep telefonlarına SMS (kısa mesaj) şeklinde Doğal Afet Kurumu tarafından gönderilen bu mesaj sonrasında kullanıcılarda tedirginlik havası hakim oldu. Bu nedenle kullanıcılar karşılaştıkları bilgilendirme/uyarı mesajının ardından şaşkınlık ve merak içerisinde kolları sıvayarak sorgulamalarına yoğunluk kazandırdı. Peki, acil bir durumda 80 milyon kişiye ulaşabilecek kapasiteye sahip Kriz SMSC nedir? Doğal afet durumlarında ve olası kriz anında kullanıcılarla paylaşılan Kriz SMSC kimden ve neden gönderildi?

KRİZ SMSC NEDİR? KRİZ SMS KİMDEN VE NEDEN GÖNDERİLDİ:

Binlerce kullanıcının operatörleri üzerinden cep telefonlarına "Bu mesaj kriz SMSC platformu tarafından gönderilmiştir" B002 şeklinde bilgilendirme mesajı gönderildi.

Kriz SMSC, doğal afet durumlarında ve olası kriz anında 80 milyon kişiye ulaşabilecek kapasiteye sahip mesaj olma özelliği göstermektedir. Öte yandan Defne Telekomünikasyon vasıtasıyla üretilen Kriz SMSC, Doğal Afet Kurumu tarafından kullanıcıların cep telefonlarındaki operatörleri üzerinden gönderilmektedir. Belirli bölgelerde yaşayan kişilerin cep telefonlarına SMS (kısa mesaj) şeklinde gönderilen Kriz SMSC, kısaca olası bir kriz anında, afet ve acil durumlarda tüm operatör kullanıcılarına gönderilen bilgilendirme ve uyarı mesajıdır. Ancak bilgilendirme ve uyarı mesajında bahsi geçen bir kriz anı şu an için bulunmamaktadır. Kullanıcıların karşılaştığı bu mesaj muhtemelen deneme amaçlı gönderilmektedir.

Yorumlar (0)